World

Ο Έκονγκ έγραψε ιστορία στον τελικό και αναδείχθηκε MVP του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής! (vid)

Οι διοργανωτές του Copa Africa παίκτες της Ακτής Ελεφαντοστού γιορτάζουν από χτες την κατάκτηση του τροπαίου για τρίτη φορά στην ιστορία τους, μετά την επικράτηση με 2-1 επί της Νιγηρίας στον τελικό της διοργάνωσης.

Ο τελικός ξεκίνησε ιδανικά για τους Super Eagles και τον Γουίλιαμ Τρόοστ-Εκονγκ, ο οποίος στο 38ο λεπτό άνοιξε το σκορ όταν ο Λούκμαν εκτέλεσε κόρνερ, ο Τσουκουέζε πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο κεντρικός αμυντικός του ΠΑΟΚ με εξαιρετική κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ο αρχηγός των Σούπερ Αετών έφτασε τα τρία γκολ στο τρέχον τουρνουά, με τα δυο προηγούμενα να είναι με εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι. Ο Έκονγκ είχε σκοράρει και στη νίκη της Νιγηρίας επί των Ιβοριανών για τη φάση των ομίλων του Copa Africa.

Με το γκολ που πέτυχε ο Νιγηριανός αμυντικός έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε τελικό εναντίον της Ακτής Ελεφαντοστού, που είχε συμμετάσχει άλλες τέσσερις φορές σε τελικό και είχε δύο νίκες και δύο ήττες, όλες στα πέναλτι έπειτα από 120 λεπτά χωρίς γκολ.

Ο 30χρονος άσος του ΠΑΟΚ αναδείχηκε πολυτιμότερος παίκτης του φετινού Κυπέλλου Εθνών Αφρικής στη σχετική ψηφοφορία παραλαμβάνοντας το τρόπαιο μετά το τέλος του χαμένου  τελικού και πλέον ετοιμάζει τις βαλίτσες για να επιστρέψει στην Ελλάδα.