World

Nations League: Grande Italia με «τριάρα» ανατροπής τη Γαλλία μέσα στο Παρίσι!

Η Ιταλία κατάφερε να επιστρέψει από το σοκ του γκολ στο πρώτο λεπτό και να επιβληθεί της Γαλλίας με 3-1 για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων στο Nations League.

Ο αγώνας στο κατάμεστο «Παρκ Ντε Πρενς» ξεκίνησε με τους βέλτιστους οιωνούς για την Γαλλία, καθώς μόλις στα 13 δευτερόλεπτα ο Μπαρκολά εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Ντι Λορέντσο και εκτέλεσε τον Ντοναρούμα για το 1-0 με το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των Μπλε!

Παρόλα αυτά η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους «Ατζούρι». Αφού προειδοποίησαν με δοκάρι του Φρατέσι, οι Ιταλοί ισοφάρισαν στο 30΄με απίστευτο βολέ του Ντιμάρκο στο παραθυράκι της εστίας.

Στο 51΄ο Φρατέσι εξιλεώθηκε για το δοκάρι με όμορφο πλασέ ολοκλήρωσε φανταστική αντεπίθεση για την ανατροπή (1-2), με την υπογραφή της νίκης να μπαίνει από τον Ρασπαντόρι ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Σαλιμπά και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (1-3).

2ος Όμιλος – League C

Η Κύπρος ξεκίνησε με το «δεξί» φεύγοντας με νικηφόρο αποτέλεσμα από την έδρα της Λιθουανίας (0-1).«Διπλό» και για τη Ρουμανία, η οποία πέρασε άνετα με 3-0 από το Κόσοβο. Το σκορ άνοιξε στο 40′ ο Μαν, με τον Μαρίν να κάνει από την άσπρη βούλα το 2-0 στο 51′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε και πάλι ο Μαρίν το 82ο λεπτό δίνοντας τη νίκη στη χώρα του.

Λιθουανία – Κύπρος 0-1

Κόσοβο – Ρουμανία 0-3