Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 2-1: Άλμα τίτλου στο 90’+2’ για τους «μπλαουγκράνα» (videos)

Με γκολ του Φρανκ Κεσιέ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπαρτσελόνα νίκησε με 2-1 την Ρεάλ Μαδρίτης με ανατροπή και την άφησε δώδεκα βαθμούς πίσω.

Οι Μπλαουγκράνα, με καρδιά, τύχη και VAR, νίκησαν την Ρεάλ Μαδρίτης στο «Καμπ Νόου» (2-1) και πλέον είναι το ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο, δώδεκα αγωνιστικές μέχρι το φινάλε της La Liga.

Προτού συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ κατάφερε να προηγηθεί, όταν ο Βινίσιους προσπάθησε να σεντράρει από τα αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Αραούχο και άφησε εντελώς εκτός θέσης τον Τερ Στέγκεν, για το 0-1 (9’).

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Σέρτζι Ρομπέρτο, ο οποίος πρόσφατα επέκτεινε το συμβόλαιό του, πλάσαρε άψογα από το ύψος του πέναλτι τον Κουρτουά, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 90’+2’ η Μπαρτσελόνα έφτασε στην ανατροπή και στη μεγάλη νίκη. Κίνηση του Αλεχάντρο Μπάλντε από τα αριστερά, συνδυασμό με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, καταπληκτικό τακουνάκι του Πολωνού για τον νεαρό, ο οποίος γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο Φρανκ Κεσιέ, με ωραίο πλασέ, την έστειλε στο βάθος της μαδριλένικης εστίας.