Ολλανδία και Σενεγάλη στους «16», Εκουαδόρ και Κατάρ… σπίτι τους!

Η Ολλανδία χωρίς καν να… ιδρώσει νίκησε με 2-0 το Κατάρ, έφτασε τους επτά βαθμούς και πήρε την πρωτιά του πρώτου ομίλου του Μουντιάλ. Οι Καταριανοί έγιναν οι πρώτοι διοργανωτές που ολοκλήρωσαν το τουρνουά χωρίς βαθμό.

Η ομάδα του Λουίς Φαν Χαλ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 26′. Ο Γκάκπο πάτησε περιοχή μετά από πάσα του Κλάασεν, σούταρε και έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Μπαρσάμ. Τρίτο γκολ του διεθνή ακραίου επιθετικού της PSV στο τουρνουά, ο οποίος μετράει 18 γκολ και ισάριθμες ασίστ με εθνική και Αϊντχόφεν μέσα στη σεζόν.

Στο 48′ ο Κλάασεν έκανε τη σέντρα από κακή απομάκρυνση η μπάλα έφτασε στον Ντεπάι στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπάρσαμ τον νίκησε αλλά ο Ντε Γιονγκ πήρε «παραμάζωμα» δυο αμυντικούς του Κατάρ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή.

Οι «οράνιε» κατέκτησαν την πρώτη θέση του 1ου ομίλου και περίμεναν να δουν ποια ομάδα θα τερμάτιζε στη δεύτερη θέση. Την ίδια ώρα έπαιζαν Εκουαδόρ – Σενεγάλη, με τους πρώτους να θέλουν δύο αποτελέσματα (νίκη-ισοπαλία) και τους Αφρικανούς μόνο νίκη.

Η Σενεγάλη ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα προηγήθηκε με το χτύπημα πέναλτι του Σαρ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και είχε απάντηση στην προσωρινή ισοφάριση του Εκουαδόρ, μόλις τρία λεπτά μετά το γκολ του Καϊσέδο με το οποίο στο 67ο λεπτό έγινε το 1-1.

Ο αρχηγός Κουλιμπαλί με το πρώτο του γκολ στην εθνική ομάδα της Σενεγάλης υπέγραψε το τρίποντο πρόκρισης για τους Αφρικανούς που επιβλήθηκαν 2-1 του Εκουαδόρ για να του… κλέψουν το εισιτήριο και να καταλάβουν μια θέση στις 16 καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η πρώτη του ομίλου Ολλανδία θα αντιμετωπίσει στη φάση των «16» τον δεύτερο του 2ου ομίλου και η Σενεγάλη που τερμάτισε στη 2η θέση θα αντιμετωπίσει τον πρώτο του 2ου ομίλου.