Η γκολάρα του Κούτσια που έγραψε ιστορία με τους Σικάγο Φάιαρ (video)

Οι Chicago Fire  (3-4-7, 16β.) πάλεψαν απέναντι στη New England Revolution (7-3-4, 25β.), αλλά έμειναν στην ισοπαλία 3-3 στο Gillette Stadium τα ξημερώματα της Κυριακής.

Παίζοντας τον έβδομο αγώνα τις τελευταίες τρεις εβδομάδες, η ομάδα του Σικάγο προηγήθηκε νωρίς στο πρώτο ημίχρονο με 0-2, αλλά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου δέχθηκαν δύο γκολ από τους γηπεδούχους που ισοφάρισαν σε 2-2, ενώ στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ για το τελικό 3-3.

Στο δέκατο λεπτό ο Σακίρι με μια πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας βρήκε τον Γιώργο Κούτσια, ο οποίος με ένα εντυπωσιακό τελείωμα και σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα (0-1) στην ομάδα του.

Ο Έλληνας πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ με το γκολ που πέτυχε κόντρα στους New England Revolution έγινε ο τρίτος παίκτης κάτω των 20 ετών που σκοράρει σε δύο συνεχόμενους αγώνες για τους Chicago Fire, μετά τους Τζον Ντουράν και Τζάστιν Μαπ.