Κυπελλούχος Ισπανίας η Μπέτις (vid)

Για τρίτη φορά στην Ιστορία της η Μπέτις κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας. Μετά το 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση, η Μπέτις επικράτησε με 5-4 της Βαλένθια στα πέναλτι, στον τελικό του «Καρτούχα» της Σεβίλης.

Ο Χοακίν έγραψε Ιστορία καθώς κατέκτησε το δεύτερο τρόπαιο Copa del Rey με την Μπέτις, αφού το 2005, όταν το είχε κατακτήσει τελευταία φορά ο ισπανικός σύλλογος, ήταν ενεργό μέλος των «βερδιμπλάνκος». Ο τεχνικός της ομάδας της Ανδαλουσίας, Μανουέλ Πελεγκρίνι, κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο επί ισπανικού εδάφους.

Ιγκλέσιας (11΄) και Δούρο (30΄) σημείωσαν τα γκολ για Μπέτις και Βαλένθια αντίστοιχα στην κανονική διάρκεια του τελικού, ενώ ο Μούσα ήταν ο μοναδικός που αστόχησε στη διαδικασία των πέναλτι.

Η Μπέτις προηγήθηκε στο 11ο λεπτό, με καρφωτή κεφαλιά του Μπόρχα Ιγκλέσιας, μετά από ωραίο γύρισμα του Μπεγερίν από δεξιά. Η Μπέτις δημιούργησε ευκαιρίες εν συνεχεία και στο 21ο γκολ βρέθηκε κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά η μπάλα από κεφαλιά του Χουάνμι από το ύψος του πέναλτι πέρασε έξω.

Στο 30ο λεπτό, ο Ούγκο Δούρο ισοφάρισε σε 1-1, στην πρώτη «τελική» για τις «νυχτερίδες» στον αγώνα. Και πριν ολοκληρωθεί το α΄ μέρος, στο 43ο λεπτό, η Μπέτις είχε μία ακόμη ευκαιρία να προηγηθεί, την οποία πάντως δεν αξιοποίησε, καθώς η μπάλα από το σουτ του Κανάλες κατέληξε στο δοκάρι. Αν και η Βαλένθια δημιούργησε φάσεις στο β΄ μέρος και παράλληλα είδε τον 21χρονο τερματοφύλακά της, Μαμαρντασβίλι, να λέει «στοπ» στην Μπέτις, εν τέλει κινδύνεψε στο 78ο λεπτό μετά από μακρινό σουτ του Χουάνμι.

Όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξιό δοκάρι. Μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας, η άμυνα είχε τον πρώτο λόγο στο ημίωρο της παράτασης και έτσι ο τελικός οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Με τον Μούσα να είναι ο μοναδικός που αστόχησε στη διαδικασία των πέναλτι, οι «βερδιμπλάνκος» επικράτησαν με 5-4 και στέφθηκαν Κυπελλούχοι Ισπανίας για το 2022.