Κύπελλο Εθών Αφρικής: Ο Αλέ έστειλε την Ακτή Ελεφαντοστού στον τελικό με τη Νιγηρία του Έκονγκ

Το Κύπελλο Εθνών Αφρικής θα διεκδικήσουν η Νιγηρία του Γουίλιαμ Τροστ-Έκονγκ και η διοργανώτρια Ακτή Ελεφαντοστού.

Οι δύο φιναλίστ ήταν αντίπαλοι και στη φάση των ομίλων και θα συναντηθούν ξανά στον τελικό, ο οποίος θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή (11/2) στο Alassane Ouattara Stadium της  πόλης Αμπιτζάν.

Ο ηγέτης της εθνικής Νιγηρίας και κεντρικός αμυντικός του ΠΑΟΚ οδήγησε τους Super Eagles στον τελικό ευστοχώντας από την «άσπρη βούλα», αρχικά στο 67ο λεπτό, στο πέναλτι που κέρδισε ο Οσιμέν, ενώ ήταν εύστοχος και στην τέταρτη εκτέλεση, με τη Νιγηρία να επικρατεί εν τέλει 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι της Νοτίου Αφρικής και να ανοίγει τα φτερά της για τον τελικό.

Η διοργανώτρια Ακτή Ελεφαντοστού, βρέθηκε στον τελικό από το… πουθενά. Ήταν σχεδόν αποκλεισμένη στη φάση των ομίλων και μπήκε οριακά, μόλις με τρεις βαθμούς, σαν τέταρτη καλύτερη στους έξι ομίλους!

Στους «16» απέκλεισε στα πέναλτι τη Σενεγάλη και στα προημιτελικά νίκησε 2-1 στην παράταση το Μάλι, αφού ισοφάρισε στο 90’ και πέτυχε το χρυσό γκολ στο 122’!

Στον ημιτελικό απέναντι στο Κονγκό το γκολ που έκρινε την πρόκριση σημειώθηκε στο 65’. Σε σέντρα του Γκαντέλ από δεξιά, ο Αλέ έκανε εντός περιοχής το δεξί σουτ, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και «κρέμασε» τον αντίπαλο γκολκίπερ.