Κόπα Αμέρικα: Με… υπογραφή Μέσι η Αργεντινή προκρίθηκε στον τελικό και πάει για το «back to back»! (video)

H Αργεντινή επικράτησε με 2-0 του Καναδά και προκρίθηκε στον τελικό του Κόπα Αμέρικα όπου θα διεκδικήσει για δεύτερη σερί διοργάνωση το τρόπαιο απέναντι σε Ουρουγουάη ή Κολομβία.

Ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε το υπ’ αριθμόν 109 γκολ με την Εθνική ομάδα οδηγώντας την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια και κάτοχο του τροπαίου στη νίκη με 2-0 επί του Καναδά στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης που έγινε στο «MetLife Stadium».

Η Αργεντινή επέκτεινε το αήττητο σερί της στους 10 αγώνες και διεκδικεί με αξιώσεις το 16ο Κόπα Αμέρικα. Ο Χουλιάν Άλβαρες άνοιξε το σκορ για την «αλμπισελέστε» στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Μέσι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 52ο λεπτό του αγώνα.

Μάλιστα, αυτό ήταν το 28ο γκολ στους τελευταίους 25 αγώνες του σταρ της Ίντερ Μαϊάμι με την Αργεντινή και 14ο στο Κόπα Αμέρικα.