«Κανονιά»… τίτλου στο 97΄ για την Άρσεναλ και απίστευτη ανατροπή από 0-2 σε 3-2! (videos)

Tο δεύτερο πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της Premier League, 9 δευτερόλεπτα και 11 δέκατα μετά το σφύριγμα της έναρξης του αγώνα από τον Μπίλινγκ και ένα ακόμα στο 57ο λεπτό από τον Σένεσι έφεραν Μπόρνμουθ να προηγείται με 2-0 της Άρσεναλ μέσα στο «Εμιρεϊτς».

Όμως, η Άρσεναλ κατάφερε να κάνει μια απίστευτη ανατροπή και να επικρατήσει με 3-2. Στο 62΄κι έπειτα από κεφαλιά -πάσα του Σμιθ Ρόου, ο Τόμας βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και μείωσε με δυνατό τελείωμα σε 2-1. Η Άρσεναλ πλέον είχε ανακτήσει αυτοπεποίθηση και οκτώ λεπτά αργότερα ισοφάρισε (2-2) με τελείωμα στην κίνηση του Γουάιτ.

Το.. οχυρό ωστόσο που είχε στήσει η Μπόρνμουθ είχε κάνει δύσκολο το έργο των παικτών του Αρτέτα, τη στιγμή που τα νεύρα κυριαρχούσαν λόγω της απροθυμίας του VAR να υποδείξει πέναλτι σε τρεις διαφορετικές περιπτώσεις για χέρι μέσα στην περιοχή. Ακόμα κι έτσι η Άρσεναλ δεν έχασε το μυαλό της και τελικά βρήκε τη λύτρωση στην τελευταία φάση του αγώνα!

Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Νέλσον, ο οποίος έπιασε φανταστικό σουτ από τα όρια της περιοχής για να γράψει το τελικό 3-2 και να προκαλέσει έκρηξη χαράς στο «Εμιρεϊτς».

Η ομάδα του Αρτέτα παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και διατηρεί τη διαφορά των πέντε βαθμών από τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία νωρίτερα νίκησε τη Νιουκάστλ με 2-0.