Απόφαση-σταθμός: Η πρώτη επανάληψη αγώνα λόγω λανθασμένης απόφασης του VAR (vid)

Δικαστήριο στο Βέλγιο πήρε μια ιστορική απόφαση για το ποδόσφαιρο αποφάσισε την επανάληψη της αναμέτρησης, Άντερλεχτ-Γκενκ, δημιουργώντας ένα πρωτοφανές δεδικασμένο!

Ο αγώνας, που είχε διεξαχθεί στις 23 Δεκεμβρίου και είχε ως νικητές τους γηπεδούχους με σκορ 2-1, θα επαναληφθεί από την αρχή. Ο λόγος; Ένα σφάλμα του VAR, αλλά και η έφεση που κατέθεσαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να είναι στο 0-0, η Γκενκ κέρδισε πέναλτι, ο Σμάιχελ απέκρουσε την εκτέλεση, με τον Σορ να ακολουθεί τη φάση και να σκοράρει.

Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε γιατί ο VAR θεώρησε πως ο σκόρερ μπήκε νωρίτερα στην περιοχή. Υπήρχε όμως διάψευση από το ριπλέι, το οποίο έδειχνε ξεκάθαρα πως το ίδιο ακριβώς συνέβη και με αμυντικούς της Άντερλεχτ, επομένως η εκτέλεση έπρεπε να επαναληφθεί.

Η Γκενκ κινήθηκε δικαστικά και δικαιώθηκε, γεγονός που μπορεί να ανοίξει το δρόμο και για άλλες ομάδες.

«Είμαστε απογοητευμένοι από αυτή την απόφαση και θα προβούμε σε προσφυγή. Η απόφαση που πάρθηκε είναι και ενάντια στο συμφέρον του βελγικού ποδοσφαίρου» τόνισε η Άντερλεχτ.

H επανάληψη της αναμέτρησης μπορεί να αποδειχθεί πολύ σημαντική στη μάχη του τίτλου. Μετά από 21 αγωνιστικές, η Άντερλεχτ είναι 2η με 43 βαθμούς, που πλέον γίνονται 40 και η Γκενκ είναι 5η, με 35. Η πρωτοπόρος Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, με 51 βαθμούς, επωφελείται από την απόφαση καθώς βλέπει το προβάδισμά της επί της Άντερλεχτ αυτή τη στιγμή να αυξάνεται κατά 3 βαθμούς.