Ισπανία – Κόστα Ρίκα 7-0: Τρόμαξαν τους πάντες οι «Φούρια Ρόχα»! (videos)

Η Ισπανία ξεκίνησε με εκκωφαντικό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ διαλύοντας την αδύναμη Κόστα Ρίκα με 7-0.

Άκρως κυριαρχική εμφάνιση από την ομάδα του Λουίς Ενρίκε, η οποία έπαιζε «μόνη» της, έχοντας πάνω από 80% ποσοστό κατοχής, ενώ ήταν άκρως αποτελεσματική, έχοντας επτά γκολ σε ισάριθμες τελικής προς την εστία του Κέιλορ Ναβάς.

Η 6η παρουσία της Κόστα Ρίκα σε Παγκόσμιο Κύπελλο εξελίχθηκε σε… τραυματική εμπειρία, μιας και οι Ίβηρες φρόντισαν από πολύ νωρίς να δείξουν τις διαθέσεις τους. Αρχικά στο 11΄ από την προσπάθεια του Γκάβι (σ.σ. σε ηλικία 18 ετών και 110 ημερών ο άσος της Μπαρτσελόνα έγινε ο νεαρότερος παίκτης που φόρεσε την φανέλα της Εθνικής σε τελική φάση Μουντιάλ, ξεπερνώντας τον Σεσκ Φάμπρεγας, ο οποίος κρατούσε το ρεκόρ αυτό από το 2006, όταν σε ηλικία 19 ετών και 41 ημερών, έλαβε μέρος στη διοργάνωση της Γερμανίας), ο οποίος έβγαλε ασίστ στον Όλμο, που δεν είχε κανένα πρόβλημα ν΄ ανοίξει το σκορ στο 11΄ (1-0), για το 100ό γκολ της Ισπανίας σε τελική φάση Μουντιάλ.

Δέκα λεπτά μετά (21΄), από πάσα του Ζόρντι Άλμπα ο Ασένσιο με σουτ στην κίνηση «έγραψε» το 2-0, ενώ στο 31΄ ο αριστερός μπακ της «Μπαρτσα» κέρδισε πέναλτι (τον αντέτρεψε ο Ντουάρτε), το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Τόρες. Ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα έγινε, έτσι, ο 51ος που σκοράρει για την «ρόχα» σε Μουντιάλ!

Το συγκρότημα του Λουίς Ενρίκε έκλεισε το πρώτο μέρος με το ευρύ 3-0, γεγονός που συνέβη για 2η φορά σε αγώνα παρόμοιας διοργάνωσης. Η πρώτη ήταν απέναντι στη Βραζιλία το 1934, όπου είχε επικράτησε με 3-1 της «σελεσάο».

Η Ισπανία, όμως, δεν έμεινε εκεί. Πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα (56΄) ο Φεράν Τόρες με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και 15ο με την φανέλα της Εθνικής, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ στο 75΄ ο Γκάβι πέτυχε ίσως το πιο όμορφο γκολ του αγώνα (5-0), με απευθείας σουτ από ασίστ του Μοράτα κι αφού πρώτα η μπάλα βρήκε το δοκάρι του Νάβας.

Στην εκπνοή του αγώνα ο μέσος της Παρί Σεν Ζερμέν, Κάρλος Σολέρ, με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής πέτυχε το 6-0, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μοράτα έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» της ονειρεμένης εμφάνισης της Ισπανίας στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση του Κατάρ.

Διαιτητής: Μ. Μοχάμεντ (ΗΑΕ)

Κίτρινες: Κάλβο, Κάμπελ

Οι συνθέσεις:

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Ρόδρι, Λαπόρτ, Άλμπα (64΄ Μπάλντε), Γκάβι, Μπουσκέτς (64΄ Κόκε), Πέδρι (57΄ Σολέρ), Τόρες (57΄ Μοράτα), Ασένσιο (69΄ Νίκο Γουίλιαμς), Όλμο

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Λουίς Σουάρες): Νάβας, Μαρτίνες (46΄ Γουάστον), Φούλερ, Ντουάρτε, Κάλβο, Οβιέδο (82΄ Ματαρίτα), Κάμπελ, Μπόρχες (71΄ Αγκιλέρα), Τεχέδα, Μπένετ (61΄ Ρουίζ), Κοντρέρας (61΄ Σαμόρα)