Η τύχη χαμογέλασε στην Άρσεναλ που πήρε το Community Shield και άφησε την Σίτι με την όρεξη (videos)

To γκολ – σπόντα του Λεάντρο Τροσάρ στο ενδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων κράτησε «ζωντανή» την Άρσεναλ στον τελικό απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι και την οδήγησε στην κατάκτηση του 17ου Community Shield και πρώτου από το 2020 στη διαδικασία των πέναλτι (4-1).

Για τους… προληπτικούς, πάντως, αξίζει να σημειωθεί ότι από το 2011 μέχρι και πέρυσι, μόνο μια φορά (η Σίτι του 2018-19), η νικήτρια του Community Shield κατέκτησε στο τέλος της σεζόν και το πρωτάθλημα…

Από το 52ο λεπτό η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε μπει μπροστά στο σκορ (1-0) με την γκολάρα του Κόουλ Πάλμερ και μέχρι το ενδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν αγκαλιά με το «6 στα 6» σε τίτλους μέσα στο 2023.

Τελικά στο 101ο λεπτό ο Τροσάρ κινήθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής από αριστερά, έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μανουέλ Ακάντζι, ξεγέλασε τον Ορτέγκα και κατέληξε στο βάθος της γαλάζιας εστίας, προκαλώντας αμόκ στον Μικέλ Αρτέτα και τον πάγκο του.

Το ματς οδηγήθηκε κατευθείαν στην διαδικασία των πέναλτι, όπου η… σοκαρισμένη Σίτι έδειξε εκτός κλίματος. Ο Ντε Μπρόινε έστειλε το σουτ του στο οριζόντιο δοκάρι, ο Ράμσντεϊλ απέκρουσε το κακό πέναλτι του Ρόδρι και, κάπως έτσι, η Άρσεναλ πήρε την πρώτη κούπα της σεζόν.