Η Τότεναμ «απόδρασε» από το «Σέλχαρστ Παρκ» και συνεχίζει το ονειρεμένο ξεκίνημα (vid)

Η Τότεναμ «απόδρασε» από το «Σέλχαρστ Παρκ» και εξασφάλισε την παραμονή της στην κορυφή της Premier League με την όγδοη νίκη της σε δέκα αγώνες. Αυτή τη φορά, αν και ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη μαχητική Κρύσταλ Πάλλας, καθάρισε την υπόθεση νίκη στο β’ μέρος (1-2) και στρογγυλοκάθισε στην πρώτη θέση.

Τα αήττητα (8-2-0) «Σπιρούνια» άνοιξαν το σκορ με τη βοήθεια της τύχης και το αυτογκόλ του Γουόρντ στο 53ο λεπτό, ο Σον διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με το 8ο προσωπικό του γκολ στα δέκα τελευταία ματς (66΄) και στο 90+4΄ ο Αγιού μείωσε σε 1-2.

Σε αυτή τη φάση η 1η θέση ή η όποια πορεία πρωταθλητισμού δεν έχει τόση σημασία για την Τότεναμ. Βρίσκεται σε φάση αναδόμησης και το σημαντικό είναι άλλο: Η αλλαγή της εικόνας της, η απόδοσή της. Αυτή τη στιγμή – ακόμα και με το μικρό δείγμα αγώνων – είναι με απλά λόγια μια από τις καλύτερες ομάδες της Premier League. Χάρη στις ιδέες του Ποστέκογλου και χάρη στην τέλεια εκτέλεση των παικτών του, τόσο με την μπάλα όσο και χωρίς αυτή. Και οι επιδόσεις της – όσο νωρίς κι αν είναι – είναι εντυπωσιακές.