Η Μίντλεσμπρο του Άκπομ «διέλυσε» τη Νόριτς του Γιαννούλη (5-1) και πάει φουλ για Premier League (video)

Η Μίντλεσμπρο του Τσούμπα Άκπομ διέλυσε τη Νόριτς (5-1) στο «Riverside Stadium», σκοράροντας πέντε φορές εντός έδρας για δεύτερη φορά αυτή τη σεζόν.

Ο Άαρον Ράμσεϊ, ο Χίντεν Χάκνεϊ, ο Κάμερον Άρτσερ (2) και φυσικά ο Αγγλονιγηριανός πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ ήταν οι σκόρερ για την «Μπόρο», που ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας στην Championship με 71 βαθμούς, ενώ η Νόριτς του Δημήτρη Γιαννούλη (πέρασε ως αλλαγή στο 52ο λεπτό) και του Χρήστου Τζόλη (ήταν εκτός αποστολής) έμεινε στους 61 και στην 8η θέση.

Υπό καταρρακτώδη βροχή ο Μάικλ Κάρικ είδε την ομάδα του να πετυχαίνει τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο (4-1) και να ολοκληρώνει το θρίαμβό της με τον Τσούμπα Άκπομ να πετυχαίνει το 27ο γκολ τη φετινή σεζόν λίγο μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

«We’ve got super Michael Carrick he knows exactly what we need, Dael Fry at the back, Chuba in attack, Boro going to the Premier League», ήταν το σύνθημα που ακούστηκε και πάλι στο «Riverside Stadium», αφιερωμένο στον Τσούμπα Άκπομ και την παρέα του.

Ο Άκπομ πέτυχε ένα ακόμη ρεκόρ με το γκολ του απέναντι στη Νόριτς, καθώς έφτασε τα 8 σερί εντός έδρας ματς που σκοράρει ισοφαρίζοντας την καλύτερη επίδοση στην Championship.