Η Λίβερπουλ έκλεισε θέση για το «Γουέμπλεϊ» (vid)

H Λίβερπουλ έκλεισε θέση για το «Γουέμπλεϊ» στην επανάληψη του τελικού του League Cup του 2022 κόντρα στην Τσέλσι.

Οι «Ρεντς» εκμεταλλεύτηκαν τη νίκη τους στο «Άνφιλντ» και με το 1-1 στην έδρα της Φούλαμ (συνολικό σκορ 3-2) εξασφάλισαν την παρουσία τους στη «μάχη» για τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στις 25 Φεβρουαρίου.

Στο 11ο λεπτό η Λίβερπουλ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ και να βάλει γερά θεμέλια πρόκρισης. Ο Ντίας υποδέχθηκε τη μακρινή μεταβίβαση του Κουάνσα, συνέκλινε και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Λένο για το 1-0.

Η Φούλαμ ισοφάρισε σε 1-1 (και μειώνοντας σε 3-2 στο συνολικό σκορ) με κοντινό τελείωμα του Ντιόπ στο 77ο λεπτό, ωστόσο οι παίκτες του Σίλβα δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση και είδαν την ανώτερη Λίβερπουλ να πανηγυρίζει την πρόκριση στον τελικό.

Αυτή ήταν η δέκατη φορά που ο Γιούργκεν Κλοπ βρέθηκε με τη Λίβερπουλ σε ημιτελικό, με τον Γερμανό προπονητή να μετράει εννέα προκρίσεις, με τη μοναδική κηλίδα στο βιβλίο των προκρίσεων να παραμένει ο αποκλεισμός από τη Σαουθάμπτον στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ το 2017.