World

Η Ιντερ είναι πρωταθλήτρια Ιταλίας! (videos)

Με τον πιο γλυκό τρόπο, μια νίκη στο «Derby Della Mantonina» απέναντι στην «αιώνια» αντίπαλο Μίλαν, η Ιντερ έραψε στο «Σαν Σίρο» το δεύτερό της αστέρι σφραγίζοντας και μαθηματικά την κατάκτηση του 20ου πρωταθλήματος Ιταλίας.

Οι Νερατζούρι σε ένα επεισοδιακό ματς με τρεις αποβολές επικράτησαν 2-1 της Μίλαν και κατέκτησαν μαθηματικά τον 20ο τίτλο στην ιστορία τους. Η Ίντερ ήθελε μόνο νίκη για να σφραγίσει την κούπα κι έδειξε απο νωρίς τις προθέσεις της. Στο 18ο λεπτό ήρθε το γκολ! Κόρνερ του Ντιμάρκο στο 18′, κεφαλιά του Παβάρ στο πρώτο δοκάρι, νέα κεφαλιά του Ατσέρμπι στο δεύτερο το 1-0 ήταν γεγονός.

Στο 49′ ο Μπαστόνι έκανε τη βαθιά μπαλιά για τον Τουράμ που κατέβασε υπέροχα και με δυνατό σουτ πέτυχε το 2-0! Οι Ροσονέρι προσπάθησαν στη συνέχεια να βρουν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι και τα κατάφεραν στο 80ο λεπτό, όταν από γέμισμα του Τσουκουέζε και κεφαλιά του Γκάμπια, ο Ζόμερ βρήκε τη μπάλα για να τη στείλει στο δοκάρι και ο Τομόρι από κοντά μείωσε σε 1-2.