Γιακουμάκης – Φούντας: Οι Έλληνες έβαλαν… φωτιά στο MLS με τα γκολ τους (videos)

Γιώργος Γιακουμάκης και Ταξιάρχης Φούντας τέθηκαν αντιμέτωποι με Ατλάντα Γιουνάιτεντ και DC United αντίστοιχα και μετέτρεψαν το πρώτο ημίχρονο σε… «ελληνική μονομαχία», σκοράροντας αμφότεροι για τις ομάδες τους.

Ο Γιακουμάκης άνοιξε το σκορ με υπέροχη ενέργεια, προσπερνώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα που έκανε ακατάλληλη έξοδο πολύ μακριά και πλάγια από την περιοχή και πέτυχε τρομερό γκολ από πολύ δύσκολη γωνία για το 1-0 στο 13′.

Αυτό ήταν το 10ο γκολ του Γιακουμάκη με τη φανέλα της Ατλάντα που τον φέρνει στην πρώτη θέση των σκόρερ στο MLS. Μάλιστα ο Έλληνας επιθετικός έφτασε τα 10 γκολ σε λιγότερα από 800 λεπτά!

Πάντως, πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όμως, ο Φούντας απάντησε. Με άψογο τελείωμα στην αντεπίθεση, ο Έλληνας επιθετικός της DC United έφερε το ματς στα ίσα.

Το τρίποντο πάντως κατέληξε στον Γιακουμάκη με τους γηπεδούχους να επικρατούν στο τέλος με 3-1 .