Γερμανία: O εκπληκτικός Μαυροπάνος οδηγεί την Στουτγάρδη στην παραμονή! (video)

Στην Bundesliga θα συνεχίσει ν΄ αγωνίζεται, εκτός θαύματος, και τη σεζόν 2023/2024 η Στουτγάρδη, ενώ το Αμβούργο, όπως και πέρυσι (έπαιζε στα μπαράζ με την Χέρτα) έφτασε στην πηγή, αλλά όπως όλα δείχνουν δεν θα πιει ούτε εφέτος νερό.

Οι «Σουηβοί», με τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο να σκοράρει πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, επικράτησαν με 3-0 στο πρώτο μπαράζ παραμονής/ανόδου και, πλέον, στη ρεβάνς που θα διεξαχθεί στο γερμανικό Βορρά την ερχόμενη Δευτέρα (5/06) μόνο εάν «αυτοκτονήσουν» θα χάσουν το πλεονέκτημα που έχουν αποκτήσει.

Ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός έφτασε μια ανάσα και από το δεύτερο γκολ πάλι με κεφαλιά, μετά από φάουλ του Σόσα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1).

Το γκολ που πέτυχε στα πρώτα 45 δευτερόλεπτα ήταν το δεύτερο πιο γρήγορο γκολ σε αγώνα μπαράζ στη Γερμανία, μόνο ο Μάξι Μπέιστερ είχε σκοράρει νωρίτερα, στα 23 δευτερόλεπτα, για τη Φορτούνα Ντίσελντορφ το 2012 εναντίον της Ντάρμσταντ.

Δείτε τα στατιστικά του Ντίνου Μαυροπάνου στο πρώτο μπαράζ παραμονής στην Bundesliga: