Γαλλία – Ολλανδία 4-0: Οι «τρικολόρ» «κατάπιαν» τους «οράνιε»! (videos)

Η εντυπωσιακή Γαλλία «κατάπιε» την Ολλανδία στην πρεμιέρα των προκριματικών και επιβεβαίωσε ότι είναι  το μεγάλο φαβορί για την πρωτιά του δεύτερου προκριματικού ομίλου του Euro2024, όπου μετέχει και η Εθνική Ελλάδας.

Με τον Κιλιάν Μπαπέ να κάνει πρεμιέρα ως αρχηγός και να τιμάει το περιβραχιόνιο και με το παραπάνω. Οι δευτεραθλητές Κόσμου, διέλυσαν την ελλιπή Ολλανδία (παρατάχθηκε με οκτώ απουσίες) στο «Σταντ ντε Φρανς» του Παρισιού και πήραν ήδη κεφάλι στη μάχη της πρόκρισης.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό η μπάλα έφτασε στον Μπαπέ και ο αρχηγός σέρβιρε στον επιθετικό της Γκριεζμάν για το 1-0 με σουτ στη κίνηση μέσα από την περιοχή.

Από εκτελεστής, ο Γκριεζμάν έγινε δημιουργός στο όγδοο λεπτό, όταν εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Σίλεσεν έκανε άστοχη έξοδο και, από κοντά, ο Ουπαμεκανό «τελείωσε» ουσιαστικά το ματς πριν από το δεκάλεπτο.

Ο Μπαπέ, με τεράστιο κίνητρο ως αρχηγός, δεν θα μπορούσε να λείψει από το… πάρτι και, στο 21’, είπε «merci» στον Τσουαμενί και διαμόρφωσε το 3-0, με τον Κολό Μουανί να αφήνει πολύ ωραία την μπάλα να περάσει για τον αρχηγό του, ο οποίος έφτασε (με το τέρμα στο φινάλε του αγώνα) τα είκοσι γκολ στα 17 τελευταία του παιχνίδια με την εθνική ομάδα.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Μαϊνάν – Κουντέ, Κονατέ, Ουπαμεκανό, Ερναντές – Τσουαμενί (76’ Καμαβινγκά), Ραμπιό (89’ Τιράμ) – Κομάν (67’ Ντιαμπί), Γκριεζμάν (76’ Φοφανά), Μπαπέ – Κολό Μουανί (76’ Ζιρού).

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Σίλεσεν – Τίμπερ, Γκεερτρουΐντα (87’ λ. τρ. Μαλάσια), Φαν Ντάικ, Ακέ – Βαϊνάλντουμ, Ντε Ρουν (67’ Μπλιντ), Τέιλορ (33’ Βέγκχορστ) – Μπεργκχάους (68’ Μάλεν), Ντεπάι, Σίμονς (68’ Κλάασεν).