EURO 2024: «Ζωντανή» η Ουγγαρία – Η αφιέρωση της ομάδας στον τραυματία Βάργκα (videos)

«Ζωντανή» παρέμεινε στην υπόθεση πρόκριση η Ουγγαρία, που επικράτησε με 1-0 της Σκωτίας στις καθυστερήσεις σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου που διεξήχθη στη Στουτγάρδη.

Οι Ούγγροι έφτασαν έτσι τους τρεις βαθμούς στον όμιλο και διατηρούν ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση ως καλύτεροι τρίτοι. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσόμποτ.

Ωστόσο το ματς «σημαδεύτηκε» από τον τραυματισμό του Μπαρνάμπας Βάργκα. Στο 68ο λεπτό πάγωσαν οι θεατές του αγώνα καθώς ο Μαγυάρος επιθετικός τραυματίστηκε στο κεφάλι μετά από σύγκρουση που είχε στον αέρα με τον Γκαν.

Ο Βάργκα έμεινε στον αγωνιστικό χώρο αναίσθητος και όλοι οι συμπαίκτες του έτρεξαν για να τον καλύψουν με πανί. Μετά από λίγα λεπτά αποχώρησε με το φορείο καλυμμένο και όλο τον κόσμο να τον χειροκροτεί.

Στο τέλος του αγώνα ο αρχηγός της Ουγγαρίας, Ντόμινικ Σζομποσλάι, πανηγύρισε φορώντας τη φανέλα του συμπαίκτη του, ενώ ενωμένοι οι Μαγυάροι αφιέρωσαν τη νίκη στον Μπαρνάμπας Βάργκα.