World

EURO 2024: Αναντικατάστατος ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς στην ήττα της Σερβίας από την Αυστρία

Serbia - ΣΕΡΒΙΑ

Στο προτελευταίο της φιλικό παιχνίδι πριν ταξιδέψει στη Γερμανία για το EURO 2024 η Σερβία ηττήθηκε από την Αυστρία στη Βιέννη με 2-1.

Για τους Σέρβους που έχουν ανακοινώσει τελική αποστολή για το τουρνουά ήταν βασικοί οι Αντρίγια Ζίβκοβιτς, Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς και Νεμάνια Μαξίμοβιτς, ενώ ο Φίλιπ Μλαντένοβιτς ήταν στον πάγκο.

Ο πρωταθλητής εξτρέμ του ΠΑΟΚ ήταν αναντικατάστατος, ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ αγωνίστηκε για 64 λεπτά, ενώ ο χαφ του Παναθηναϊκού χτύπησε στο κεφάλι στο 40′ και έγινε αλλαγή στο 43′ για προληπτικούς λόγους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πήραν «αέρα» δυο τερμάτων σε 13 λεπτά, με τους Βίμερ και Μπαουμγκράρτνερ. Για τους Σέρβους μείωσε το σκορ ο Πάβλοβιτς στο 35ο λεπτό.