Έτοιμη για το back to back η Γαλλία του Μπαμπέ και του Ζιρού – «Ψήνεται» ματσάρα στους «8»

Ο Κίλιαν Μπαπέ σκοράροντας δις και ο Ολιβιέ Ζιρού, που άνοιξε το σκορ γράφοντας ιστορία, οδήγησαν τη Γαλλία στο επιβλητικό 3-1 επί της Πολωνίας και στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι «Τρικολόρ» δεν συνάντησαν την παραμικρή αντίσταση από την παρέα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος στις καθυστερήσεις βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα σκοράροντας από την «άσπρη βούλα», με τη δεύτερη προσπάθεια, αφού ο Λιορίς απέκρουσε το πρώτο πέναλτι, αλλά δεν πατούσε στη γραμμή του τέρματος με αποτέλεσμα σωστά να δώσει επανάληψη ο διαιτητής της αναμέτρησης, Χεσούς Βαλενσουέλα από τη Βενεζουέλα.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές στηρίχθηκαν στα μεγάλα επιθετικά ατού της για να λυγίσουν την αντίσταση της Πολωνίας. Ειδικά στον σούπερ σταρ τους, τον Κιλιάν Μπαπέ, ο οποίος διέλυσε την αντίπαλη άμυνα , δίνοντας την ασίστ για το πρώτο γκολ του Ολιβιέ Ζιρού (44′), που έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών της χώρας του με 52, και πέτυχε το δεύτερο και το τρίτο (74ο και 91ο λεπτό) με δύο εντυπωσιακά σουτ. Ο διάσημος Γάλλος άσος έγινε έτσι ο πρώτος ποδοσφαιριστής που φτάνει τα 8 γκολ σε Μουντιάλ πριν κλείσει τα 24 του χρόνια!

Η υπεροχή της Γαλλίας καρποφόρησε στο 44ο λεπτό. Ασίστ του Μπαπέ, ο Ζιρού έκανε το 1-0, με διαγώνιο πλασέ και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής ομάδας, ξεπερνώντας τον Τιερί Ανρί.

Οι «τρικολόρ» συνέχισαν να πιέζουν και στο 74ο λεπτό ο Μπαπέ έδειξε την κλάση του με φοβερό σουτ από την περιοχή, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ σε 2-0, αλλά ο διάσημος άσος δεν σταμάτησε εκεί, καθώς με νέο καταπληκτικό σουτ στο 91′ «έγραψε» το 3-0.

Οι συνθέσεις:

Πολωνία (Τσέσλαβ Μιχνίεβιτς): Σέζνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ (88′ Γκροσίτσκι), Μπερεζίνσκι, Σ. Σιμάνσκι, Κριχόβιακ (71′ Μπιέλικ), Φρανκόφσκι (88′ Μπέντναρεκ), Ζιελίνσκι, Kαμίνσκι (71′ Ζαλέφσκι), Λεβαντόφσκι.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Λιορίς, Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ, Ραμπιό, Τσουαμενί (67′ Φοφανά), Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (76′ Κομάν), Ζιρού (76′ Τιράμ), Μπαπέ.