Ένα σουτ στον στόχο, ένα όνειρο! Η Κόστα Ρίκα λύγισε την Ιαπωνία! (video)

Η Ιαπωνία που νίκησε στην πρεμιέρα τη Γερμανία με 2-1, έχασε 1-0 από την Κόστα Ρίκα, που στο πρώτο ματς είχε συντριβεί από την Ισπανία με 7-0! Το εντυπωσιακό είναι πως οι κοσταρικανοί είχαν μόνο μία τελική φάση, ένα και μοναδικό σουτ στην εστία και πλέον έχουν και ένα όνειρο ζωντανό!

Το «χρυσό» γκολ, σημείωσε ο Κέϊσερ Φούλερ στο 81ο λεπτό και για την ακρίβεια αυτό ήταν το μοναδικό σουτ στο στόχο σε 184 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα (μαζί με τις καθυστερήσεις) για την Κόστα Ρίκα στο Μουντιάλ, αλλά πήγε στα δίχτυα!

Η 2η αγωνιστική του ομίλου, θα ολοκληρωθεί απόψε (27/11, 21:00) με το ντέρμπι Ισπανία-Γερμανία. Αν οι Γερμανοί καταφέρουν να νικήσουν την Ισπανία (κάτι όχι και τόσο εύκολο) τότε όλες οι ομάδες θα ισοβαθμούν με 3 βαθμούς!

Κίτρινες: Γιαμάνε, Ιτακούρα, Εντο – Κοντρέρας, Μπόρχες, Κάλβο

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Λουϊς Φερνάντο Σουάρες): Νάβας, Γουάστον, Ντουάρτε, Κάλβο, Οβιέδο, Φούλερ, Μπόρχες (89` Σάλας), Τεγέδα, Τόρες, Κάμπελ, Κοντρέρας (65` Μπένετ).

ΙΑΠΩΝΙΑ (Χάϊμε Μοριγιάσου): Γκόντα, Γιαμάνε (62` Μιτόμα), Ιτακούρα, Γιοσίντα, Ναγκατόμο (46` Χ.Ιτο), Εντο, Μορίτα, Ντοάν (67` Τζ.Ιτο), Καμάντα, Σόμα (82` Μιναμίνο), Ουέντα (46` Ασάνο).