Έγραψε ιστορία το Ιράν με γκολ στο 98′ και το 100΄!

Published on

Το πάλεψε, το άξιζε και το πέτυχε! Έστω και στο 98! Το Ιράν συνέχισε τις εκπλήξεις στο Μουντιάλ 2022 του Κατάρ και για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου επικράτησε της Ουαλίας με 2-0 χάρη στα γκολ του Τσεσμί στο 98ο λεπτό και του Ρεζαεϊάν τρία λεπτά αργότερα!

Το ματς έγινε στο χωρητικότητας 42.035 θεατών “Ahmad Bin Ali Stadium” της Ντόχα, ενώ η 2η αγωνιστική του ομίλου θα ολοκληρωθεί απόψε (25/11, 21:00) με τον αγώνα Αγγλία-ΗΠΑ. Πλέον το Ιράν έχει τρεις βαθμούς κι ελπίζει σε πρόκριση.

Στο ματς αυτό καταγράφηκε η πρώτη αποβολή στο Μουντιάλ του Κατάρ, αφού στο 84` ο τερματοφύλακας της Ουαλίας, Χένεσι, ανέτρεψε τον Ταρεμί, μακριά από την μεγάλη περιοχή.

Ουαλία – Ιράν 0-2

Γκολ: 90’+8 Τσεσμί, 90’+10 Ρεζαεϊάν

Ουαλία: Χένεσεϊ, Γουίλιαμς, Ντέιβις, Μίφαμ, Ρόντον, Ρόμπερτς (58′ Τζέιμς), Αμπαντού (78′ Άλεν), Ράμσεϊ (88′ Γουόρντ), Γουίλσον (58′ Τζόνσον), Μπέιλ, Μουρ.

Ιράν: Χοσεϊνί, Ρεζαεϊάν, Πουραλιγκαντζί, Χοσεϊνί, Μοχαμάντι, Γκολιζαντέ (77′ Αλιρεζά), Νουρολάχι (78′ Τσεσμί), Εζατολάχι (87′ Καρίμι), Χατζισαφί (77′ Τοραμπί), Αζμούν (68′ Ανσαριφάρντ), Ταρέμι.