Copa Libertadores: Εκτός τελικού η Παλμέιρας του Αμπέλ Φερέιρα (vid)

Η δις κάτοχος του τροπαίου, Παλμέιρας, έμεινε εκτός από τον φετινό τελικό του του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Η Ατλέτικο Παραναένσε πήρε την πρόκριση, για πρώτη φορά μετά το 2005, καθώς απέσπασε ισοπαλία 2-2 -στον δεύτερο ημιτελικό- στην έδρα της Παλμέιρας του Αμπελ Φερέιρα και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό με συνολικό σκορ 3-2, καθώς είχε νικήσει στην έδρα της με 1-0.

Η Παλμέιρας αν και αγωνιζόταν από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Μουρίλο, προηγήθηκε στο 55ο λεπτό με 2-0 και φάνηκε να ανατρέπει την εις βάρος της κατάσταση.

Όμως, η Ατλέτικο Παραναένσε του σπουδαίου Λουίς Φιλίπε Σκολάρι ανέτρεψε τα δεδομένα και άφησε εκτός την κάτοχο του τίτλου, με τον Πάμπλο να μειώνει στο 65ο λεπτό σε 2-1 και τον Τεράνς πέντε λεπτά πριν από τη λήξη να ισοφαρίζει σε 2-2.