Champions Legue: Η Παρί «άλωσε» τη Βαρκελώνη με επική ανατροπή (1-4), στα ημιτελικά μετά από 11 χρόνια η Ντόρτμουντ!

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε πρώτη γκολ κόντρα στη Παρί, αλλά η αποβολή του Αραούχο της κόστισε, στη ρεβάνς της φάσης των «8» του Champions League, με αποτέλεσμα οι Παριζιάνοι να κάνουν επική ανατροπή με το τελικό σκορ 1-4 μέσα στο Μονζουίκ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν μπήκε «δυνατά« στο ματς, αλλά η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 12′. Ο Ραφίνια έδωσε στους Καταλανούς ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα πρόκρισης, κάνοντας το 1-0 με κοντινή προβολή, μετά την προσπάθεια και την μπαλιά του Γιαμάλ.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση, όταν ο Ντεμπελέ σκόραρε από ασίστ του Μπαρκολά, γράφοντας το 1-1. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους (45+2′) ο Ντεμπελέ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ, με σουτ στην κίνηση, μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Η Παρί Σεν Ζερμέν στο 54′ έκανε το 1-2 με τον Βιτίνια με φανταστικό σουτ. Ο Γκουντογκάν είχε μεγάλη ευκαιρία δυο λεπτά μετά, αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι. Ο διαιτητής απέβαλε τον Τσάβι ο οποίος φανερά εκνευρισμένος κλώτσησε ότι βρήκε μπροστά του.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε έκανε το 1-3 όταν ο Ζοάο Κανσέλο ανέτρεψε τον Ντεμπελέ και στο 61′ ο Εμπαπέ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι. Η Μπαρτσελόνα πίεσε για να πάει το ματς στη παράταση αλλά η Παρί πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Εμπαπέ, ο οποίος έγραψε στο 90′ το τελικό 1-4.

Επόμενος αντίπαλος της Παρί είναι η Ντόρτμουντ που απέκλεισε με τη σειρά της την Ατλέτικο.

Η ομάδα της Μαδρίτης έκανε come-back από το 2-0 κόντρα στη Ντόρτμουντ σε 2-2, αλλά οι Βεστφαλοί επικράτησαν με 4-2 και πέρασαν με συνολικό σκορ 5-4 στους «4» του Champions League, μετά από 11 χρόνια.

Η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του ματς, και έφτασε σε σκορ πρόκρισης μέσα σε πέντε λεπτά. Τα διαγώνια σουτ των Μπραντ (34′) και Μάτσεν (39′) διαμόρφωσαν το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για την Ατλέτικο Μαδρίτης οι Μπάριος και Κορές και στο 49′ έγινε το 2-1 από τον Χούμελς.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης στο 65′ έκανε το 2-2 με τον Κορέα, σκορ που της έδινε την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League.

Μέσα σε τρία λεπτά, όμως, και συγκεκριμένα στο 71′, ο Φούλκουργκ έκανε το 3-2 για τη Ντόρτμουντ και στο 74′ ο Σάμπιτσερ με το δεύτερο γκολ του έγραψε το τελικό 4-2 την πρόκριση στην ομάδα της Γερμανίας.