Sports

Βόλεϊ Γυναικών: Πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ ο Αρης 3-0 και ελπίζει για τα πλέι οφ

Ο Άρης ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κόντρα στο ΠΑΟΚ με 3-0 σετ και με το τρίποντο που κατέκτησε προσπέρασε τη Λαμία (την οποία αντιμετωπίζει μετά τη διακοπή του Κυπέλλου) και εξακολουθεί να ελπίζει ότι θα προλάβει τα πλέι οφ.

Όλα τα σετ κρίθηκαν με τη μίνιμουμ διαφορά πόντων (25-23 το σκορ και στα τρία) με τον Άρη να δείχνει στα κρίσιμα σημεία ότι είχε το καθαρό μυαλό για να τελειώσει τις φάσεις και να πάρει αυτήν την υπερπολύτιμη νίκη.

Στο πρώτο σετ ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με 5-0  και διατήρησε το προβάδισμα με 10-6. Ο ΠΑΟΚ με δικό του σερί μείωσε σε 10-9 και ισοφάρισε σε 11-11. Οι «κιτρινόμαυρες» και πάλι αύξησαν τη διαφορά στο +3 (15-12) αλλά τον ΠΑΟΚ να απαντάει σε 15-15. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τον ΑΡΗ να κατακτά το σετ με 25-23.

Παρεμφερές ήταν και το ξεκίνημα του δεύτερου σετ με τον ΑΡΗ να προηγείται με 4-0. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 7-6. Ο ΑΡΗΣ με δικό του σερί έκανε το 10-6, ενώ αύξησε τη διαφορά με 17-10. Ο ΠΑΟΚ και πάλι βρήκε λύσεις και μείωσε σε 19-16. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον ένα με 24-23, αλλά ο ΑΡΗΣ έκανε το 2-0 σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 5-3, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-8, αλλά οι «κιτρινόμαυρες» αύξησαν τη διαφορά στο +5 (14-9). Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 16-14 αλλά ο ΑΡΗΣ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και πήρε τη νίκη με 25-23.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Στα τελευταία ματς οι εμφανίσεις συνδυάζονται με τα αποτελέσματα. Ο στόχος μας είναι η σωτηρία της ομάδας και θέλουμε να παλέψουμε μέχρι τέλους για τα πλέι οφ, αλλά σίγουρα να είμαστε σε καλή κατάσταση για ότι προκύψει. Το Final-4 του Κυπέλλου είναι κάτι εντελώς διαφορετικό… Θα πάμε να διεκδικήσουμε ότι καλύτερο μπορούμε»

Θάνος Τερζής (προπονητής ΠΑΟΚ) : «Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο ματς και σε τέτοιες καταστάσεις ειδικά στα τελειώματα των σετ παίζουν ρόλο τα λάθη και κάποια ατομική ενέργεια. Δεν έχω δει τα στατιστικά, αλλά ήμασταν χαμηλά στο μπλοκ και στην υποδοχή. Ήταν ένα κακό αποτέλεσμα, αλλά εγώ πιστεύω στην ομάδα και θέλουμε τη νίκη την άλλη εβδομάδα για να προετοιμαστούμε για τα πλέι οφ»

Διαιτητές: Αβραμίδης, Τσιούλα, Παρατηρητής: Κάλλης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδου, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.