Sports

To Roland Garros είναι το τουρνουά του Ράφα Ναδάλ! (vids)

O Ραφαέλ Ναδάλ βγήκε θριαμβευτής στην τιτανομαχία με τον Νόβακ Τζόκοβιτς, o Ισπανός επικράτησε με 6-2, 4-6, 6-2, 7-6(4) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Roland Garros.

Ένα ακόμα all time classic παιχνίδι έβγαλε η 59η κόντρα ανάμεσα στους δύο παίκτες. Ο Ναδάλ αποδείχθηκε «εφτάψυχος», καθώς στο 4ο σετ είδε τον Τζόκοβιτς να φθάνει στο 5-2, όμως ο Σέρβος δεν κατάφερε να πάει τον προημιτελικό σε 5ο σετ.

Ο Ναδάλ με τον κόσμο στο πλευρό του, δεν τα παράτησε, ισοφάρισε 5-5 και 6-6, οδηγώντας το στο tie break. Εκεί κυριάρχησε, προηγήθηκε 6-1, ο Τζόκοβιτς σε μια τελευταία προσπάθεια μείωσε σε 6-4, αλλά ο Ισπανός σταρ από τη Μαγιόρκα έχοντας το σερβίς, αμέσως μετά τελείωσε τον αγώνα, που είχε διάρκεια τέσσερις ώρες και 11 λεπτά.

Ο Ναδάλ συνεχίζει στο δρόμο για τον 14ο τίτλο του στο Roland Garros και τον 22ο Grand Slam τίτλο και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο Γερμανός νωρίτερα είχε αποκλείσει τον εκπληκτικό 19χρονο Κάρλος Αλακράθ. Ο Ισπανός πανηγύρισε την 29η νίκη επί του Τζόκοβιτς, και έκανε το επιμέρους σκορ 8-2 στα επιμέρους παιχνίδια τους στο γαλλικό Όπεν. Aπό την πλευρά του ο Τζόκοβιτς θα σκέφτεται για πολύ καιρό την ανατροπή που υπέστη στο 4ο σετ, εκεί όπου έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 2-2.

Ο Ναδάλ είχε 57 winners, 43 αβίαστα λάθη και πέτυχε επτά break σε 17 ευκαιρίες. Ο Τζόκοβιτς αντίστοιχα τελείωσε τον αγώνα με 48 winners, 53 αβίαστα λάθη και 4/12 break.