Sports

«Πρίγκιπας» Τσιτσιπάς στο Μόντε Κάρλο! (videos)

O Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το τέλειο παιχνίδι απέναντι στον Κάσπερ Ρουντ και με τη νίκη του στον τελικό με 6-1, 6-4 έφτασε τον 11ο τίτλο της καριέρας του και τον τρίτο στο τουρνουά του Μόντε Κάρλο.

Σε ένα ματς μίας ώρας και 38 λεπτών ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο πως η χωμάτινη επιφάνεια είναι η αγαπημένη και σε αυτή μπορεί να πετύχει σπουδαία πράγματα. Ο 25χρονος τενίστας πήρε τη νίκη στον τελικό και την Δευτέρα (15/4) θ’ ανέβει στο Νο7 του κόσμου.

Ο Ρουντ πήρε το πρώτο γκέιμ του πρώτου σετ, αλλά στην συνέχεια ο Τσιτσιπάς ήταν ασταμάτητος. Κάνοντας εντυπωσιακή εμφάνιση κέρδισε τα έξι επόμενα γκέιμ και έκανε το 6-1.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο… κλειστό με τους δύο τενίστες να κρατούν τα σέρβις τους και τον Τσιτσιπά να σβήνει ό,τι break point εμφανιζόταν στον Ρουντ. Ο Έλληνας σε πολλά service game του έκανε υπερπροσπάθεια με την τελική συγκομοιδή σβησμένων break points να φτάσει στα οκτώ.

Οι δύο αθλητές έφτασαν στο 4-4, με τον Τσιτσιπά να σερβίρει και να πηγαίνει στην αλλαγή με το προβάδισμα (5-4). Ο Ρουντ με τις μπάλες στα χέρια βρέθηκε πίσω με 0-30, το οποίο ισοφάρισε. Στο πρώτο championship point του Τσιτσιπά, ο 25χρονος τενίστα με forehand winner έκλεισε το σετ με 6-4 και πανηγυρισε την κατάκτηση του τίτλου.