Sports

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-0: «Ασπρόμαυρο» πάρτι με μαγικό Βαν Ντεν Ντρις (videos)

Ο ΠΑΟΚ δια περιπάτου έκανε το 1-0 στη ημιτελική σειρά των playoffs κόντρα στον Παναθηναϊκό επικρατώντας στο PAOK Sports Arena με 3-0 σετ (25-20, 25-16, 25-22 σε 78 λεπτά) και απέκτησε το προβάδισμα σ’ ότι αφορά την πρόκριση στους τελικούς της φετινής Volley League.

Μέχρι σήμερα ο «Δικέφαλος» σε πέντε ματς μετρούσε ισάριθμες ήττες από τους «πράσινους», αλλά έβαλε ένα «στοπ» στο σερί του Παναθηναϊκού, έχοντας για «όπλο» το σερβίς και το μπλοκ (11-1) και τον Μπραμ Βαν Ντεν Ντρις να… οργιάζει στο ματς και τους Ράπτη και Βουλκίδη να έχουν εξαιρετική απόδοση.

Ο Παναθηναϊκός παρά την απουσία του Κόβαρ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 4-8, κυρίως από τις άμυνές του και τα λάθη του ΠΑΟΚ. Σε εκείνο το σημείο ο «δικέφαλος» πήρε τάιμ άουτ και γύρισε την κατάσταση για τα καλά.

Το 4-8 έγινε 7-9 και στη συνέχεια οι άσοι του Βουλκίδη και του Ντεν Βρις γύρισαν το σκορ υπέρ των γηπεδούχων με 12-10. Σταδιακά τα λάθη των πρασίνων δημιούργησαν μία διαφορά ασφαλείας για τον ΠΑΟΚ που έφτασε στο 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 12-13 υπέρ του Παναθηναϊκού. Εκεί ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 10-0 με τον Ντεν Ντρις να κάνει ότι θέλει τους «πράσινους» έχοντας τρία συνεχόμενα μπλοκ (4 συνολικά ο ΠΑΟΚ σε αυτό το σερί) και δύο κερδισμένες επιθέσεις.

Ο Ντεν Ντρις συνέχισε το βιολί του στο τρίτο σετ και στο σερβίς του με δύο άσους δημιούργησε διαφορά πέντε πόντων (6-1). Ο Ερνάντες με δύο άσους μείωσε σε 6-4, όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρήσει αυτή τη διαφορά των δύο πόντων και να φτάσει πάλι με τους Ράπτη και Ντεν Ντρις σε 5 ματς πόιντ (24-19). Ο Κωστόπουλος στο σερβίς του κράτησε τον Παναθηναϊκό στο ματς, μειώνοντας σε 24-22, αλλά ο Γιόρνα τελείωσε το παιχνίδι με κερδισμένο μπλοκ άουτ.