Sports

ΠΑΟΚ -ΑΕΠ Πανόραμα 24-21: Στον τελικό ξανά οι «ασπρόμαυρες»!

Στο τελικό του Κυπέλλου Χάντμπολ γυναικών προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο Κλειστό των Μελισσίων της ΑΕΠ Πανοράματος με 24-21, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του θεσμού.

Ετσι τα κορίτσια του ΠΑΟΚ θα διεκδικήσουν τη Δευτέρα (11/3) το έβδομο κύπελλο Ελλάδας στον δέκατο τελικό στην ιστορία του συλλόγου.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στα πρώτα του λεπτά, με τις τυπικά φιλοξενούμενες να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, 4-7. Με Χατζηπαρασίδου να σκοράρει τρία σερί τέρματα από το 15′ έως το 20′, η διαφορά μειώθηκε στο γκολ, 7-8. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, ο Δικέφαλος ανέβασε «στροφές» και έχοντας σε… κέφια την Αζεβέδο πήρε προβάδισμα, 14-11, το Πανόραμα μείωσε, 14-12, με αυτό να είναι το τελικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Δυναμικά ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ. Με την Αζεβέδο να σκοράρει δύο, και την Σεβδίλη ένα στο τρανζίσιον, η διαφορά αυξήθηκε, 17-13. Στη συνέχεια το Πανόραμα μείωσε, 17-14, ωστόσο με Αζεβέδο, Χατζηπαρασίδου και δύο σερί γκολ της Κερλίδη, η διαφορά αυξήθηκε, 21-14. Στο τελευταίο τέταρτο και με το σκορ στο 22-15, ο Δημήτρης Πελεκίδης «φρέσκαρε» την ομάδα του, προκειμένου να έχει τον ίδιο ρυθμό και στα 60 λεπτά. Κάνοντας διαχείριση του προβαδίσματος, οι «ασπρόμαυρες» δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, παίρνοντας την πρόκριση με 24-21.

Ο Δικέφαλος θα μάθει τον αντίπαλο του από το νικητή του άλλου ημιτελικού μεταξύ Νέα ΙωνίαΑναγέννηση Άρτας.

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα στις 20:00, με τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ3.