Sports

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-3: Πήρε το θρίλερ και έκανε το 2-0 ο «Δικέφαλος»!

Ο ΠΑΟΚ από 1-2 γύρισε το ματς σε 3-2 κόντρα στον Παναθηναϊκό, κάνοντας το 2-0 στη σειρά, για να φτάσει μία νίκη μακριά από τους τελικούς.

Ο «Δικέφαλος» πέρασε από την έδρα του Παναθηναϊκό με 2-3 σετ (12-25, 25-16, 25-23, 21-25, 13-15) και πλέον με το 2-0 στα χέρια του στη σειρά, θέλει μία νίκη για να βρεθεί στους τελικούς της Volley League.

Επόμενο ματς την Τετάρτη 5 Απριλίου (19:45) στο PAOK Sports Arena.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο εναρκτήριο σετ, το οποίο κατέκτησε πολύ εύκολα με σκορ 12-25, ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον ίδιο τρόπο ισοφαρίζοντας τα σετ (1-1) ήρθε με σκορ 25-16.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους «πράσινους» να το κατακτούν με σκορ 25-23. Ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο σετ ήταν καλύτερος και έκλεισε το σετ με σκορ 21-25, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με το ημιτελικό να οδηγείται στο tie-break.

Εκεί, ο ΠΑΟΚ πήρε πρώτος προβάδισμα (2-4), με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και με δύο μπλοκ των Κόβαρ και Γιάκομπσεν να κάνουν το 6-5. Οι Θεσσαλονικείς ανέτρεψαν το σκορ και πήραν… αέρα τριών πόντων (11-14), με τους «πράσινους» να μειώνουν στο ελάχιστο (13-14), χάνοντας το σετ με σκορ 13-15.