Sports

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1: Και τώρα στο Παλατάκι για το 1-1 (videos)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 (20-25, 25-17, 25-19, 25-21) του ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό της Volleyleague και έκανε το 1-0 στην σειρά, που μεταφέρεται πλέον στη Θεσσαλονίκη και το Παλατάκι.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Σκριέντοφ, Ουόλς, Βουλκίδης, Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτης και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 5-9. Στα μέσα του σετ το παιχνίδι ισορρόπησε, 14-14, ωστόσο στην τελική ευθεία ο Δικέφαλος διατηρούσε το προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο, παίρνοντας πολύτιμες… μπάλες από τον Ράπτη, 18-19. Στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες ξεκίνησαν σε κοινή αφετηρία, 20-20, ωστόσο με φοβερό 0-5 σερί ο ΠΑΟΚ έκανε το 20-25, και «άνοιξε» το σκορ των σετ, 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ έχασε τον ρυθμό του, κάνοντας αρκετά λάθη από την γραμμή του σερβίς. Αυτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους σε κρίσιμο σημείο, 16-12, το οποίο διατηρήθηκε και στο τέλος, 21-25. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να επιστρέψει, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε, με το 25-17 να κάνει το 1-1.

Στο τρίτο σετ, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να ρισκάρει από την γραμμή του σερβίς, και αυτό να μην του βγαίνει. Στα μέσα μάλιστα του τρίτου σετ, ο Δικέφαλος είχε να διαχειριστεί και τον τραυματισμό του Βαν Ντεν Ντρις στα πλευρά, κάτι το οποίο ανάγκασε τον Βέλγο διαγώνιο να αγωνίζεται για το υπόλοιπο του αγώνα με παυσίπονα. Με τον Γιόσκο Μιλενκόσκι να προσπαθεί να διαχειριστεί την κατάσταση, ο ΠΑΟΚ… έχασε έδαφος στους τελευταίους πόντους, με το 25-19 να δίνει το σετ στους γηπεδούχους, 2-1.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το τέταρτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να τα δίνει όλα προκειμένου να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ. Σ’ ένα σετ στο οποίο οι δύο ομάδες πηγαίναν χέρι-χέρι καθόλη την διάρκεια του, ο ΠΑΟΚ έψαχνε τους τρόπους να δημιουργήσει σερί και να μεταφέρει το… άγχος στους γηπεδούχους. Οι τελευταίοι πόντοι του τέταρτου σετ ξεκίνησαν στο 21-21. Ο Δικέφαλος προσπάθησε, ωστόσο δεν τα κατάφερε με το 25-21 να δίνει τη νίκη στους γηπεδούχους, 3-1.

Το Game 2 των τελικών είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο 22 Απριλίου και ώρα 21:30, στο PAOK Sports Arena.