Sports

Ο Τσιτσιπάς ζορίστηκε αλλά συνεχίζει στο Roland Garros (vids)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε δύσκολα το εμπόδιο που λεγόταν Ζντένεκ Κόλαρ και συνεχίζει στο Roland Garros.

To No4 του κόσμου επικράτησε με 3-1 σετ (6-3, 7-6 (8), 6-7 (3), 7-6 (7)) μετά από 4 ώρες και 6 λεπτά σε ένα παιχνίδι που το έκανε θρίλερ ο ίδιος. Το Νο134 του κόσμου μετά το πρώτο σετ, έβαλε δύσκολα στον Στέφανο, που βρέθηκε κοντά σε ένα πέμπτο σετ καθώς πέταξε πολλές ευκαιρίες, ενώ στο tie break του 4ου σετ, o Κόλαρ είχε 4 σετ πόιντ!

Με έναν… μαγικό τρόπο ο Τσιτσιπάς κατάφερε ωστόσο να του πάρει την μπουκιά από το στόμα.

Είχε 25 άσους στο ματς (9 ο Κόλαρ), 74% κερδισμένα πρώτα σερβίς, 67 winners (57 o Κόλαρ) και 43 αβίαστα λάθη (44 ο αντίπαλός του) με τον Ελληνα πρωταθλητή να μιλάει με τα καλύτερα λόγια για τον Τσέχο τενίστα μετά το τέλος της αναμέτρησης.

Στον τρίτο γύρο έχει άλλον ένα βατό αντίπαλο, τον Μίκαελ Ιμερ, που κέρδισε με 3-1 σετ τον Ντάνιελ Εβανς (6-3, 3-6, 6-2, 6-3).