Sports

O Τσιτσιπάς «κατάπιε» τον Ζβέρεφ και υπερασπίζεται τον τίτλο του στο Μόντε Κάρλο (vids)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε εκπληκτική εμφάνιση απέναντι στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ και αύριο θα υπερασπιστεί τον τίτλο του κόντρα στον Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φόκινα, στον τελικό του Atp Masters 1000 στο Μόντε Κάρλο!

Παίζοντας το πιο ώριμο παιχνίδι του και αλλάζοντας συνεχώς τον ρυθμό, κέρδισε εύκολα τον Γερμανό με 2-0 σετ (6-4, 6-2 σε 1 ώρα και 15 λεπτά) και θα πάει να σηκώσει άλλη μία κούπα!

Με δύο άσους ο Στέφανος άρχισε το δεύτερο σετ με love service game. Εξίσου εύκολα ο Ζβέρεφ ισοφάρισε σε 1-1, όμως ένα αβίαστο λάθος του Γερμανού έδωσε προβάδισμα 2-1 στον Έλληνα τενίστα.

Με δύο συνεχόμενους άσους ο Ζβέρεφ ισοφάρισε σε 2-2. Ο Τσιτσιπάς, διατηρώντας το καλό σερβίς έφτασε όμως στο 3-2. Παίζοντας πολύ έξυπνα, άλλαξε τον ρυθμό και με χτυπήματα στα οποία έδινε ύψος, ανάγκασε σε λάθη τον Γερμανό, για να έρθει το break και το 4-2!

Με ευκολία έκανε το 5-2, αφού ο Ζβέρεφ ήταν συνεχώς σε θέση άμυνας και δεν μπορούσε να βρει ποιοτικά χτυπήματα απέναντι στον Τσιτσιπά που έφτασε ένα game μακριά από τον δεύτερο συνεχόμενο τελικό στο τουρνουά του Μόντε Κάρλο.

Με break ο Στέφανος τελείωσε την πρόκριση και αύριο θα υπερασπιστεί τον τίτλο του κόντρα στον Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φόκινα, με τον Ισπανό τενίστα να κερδίζει 2-1 τον Ντιμιτρόφ για να πάρει το εισιτήριο για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τελικό του Tour.