Sports

Ο ΠΑΟΚ έκανε στην καυτή Μίκρα το 2-0 και είναι αγκαλιά με τον τίτλο!

Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ, μετά την επικράτηση της με 23-21 του ΟΦΝΙ στο πλαίσιο του Game 2 της τελική φάσης των play-offs της Α1 Χάντμπολ γυναικών.

Οι «ασπρόμαυρες» έκαναν το 2-0 στην τελική σειρά σε ένα κλειστό παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά με κυριαρχική εμφάνιση στο φινάλε του τελικού.

O Δικέφαλος είχε ένα πολύ δυναμικό ξεκίνημα. Με πολυφωνία στην επίθεση και πέντε συνεχόμενα τέρματα από τις Ζυγούρα, Βράνσιτς, Μπροκάρντο, Χατζηπαρασίδου και Ντίας, το σκορ διαμορφώθηκε σε 5-1.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες έκλεισαν την ψαλίδα του σκορ, ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν έχασε την συγκέντρωση ούτε και το προβάδισμα του, με την Τομάσεβιτς να συμβάλει σημαντικά με τις αποκρούσεις της. Η Νταμπέφσκα σκόραρε για το 9-8, αμέσως μετά η Ντίας με το τρίτο προσωπικό της τέρμα έκανε το 10-8, το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 11-10.

Με τον ίδιο δυναμικό ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον αγώνα να αποκτά «άγρια ομορφιά» και τον ΠΑΟΚ να κρατά τα ηνία του σκορ. Οι «ασπρόμαυρες» είχαν την υπεροχή στη επίθεση στα πρώτα λεπτά, με ένα σερί 6-0 και δύο προσωπικά τέρματα της Σεβδίλη το σκορ έφτασε στο 18-12.

Μετέπειτα οι φιλοξενούμενες μείωσαν, με τις παίκτριες του Δικεφάλου να κρατούν απόσταση ασφαλείας από τις αντιπάλους τους. Η Χατζηπαρασίδου με το τρίτο προσωπικό της τέρμα έκανε το 20-16, η Μπροκάρντο το 22-17 και η Ζυγούρα σκόραρε για το 23-19, ενώ η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 23-21.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη, το Σάββατο 29 Απριλίου και ώρα 18:00, εντός έδρας, απέναντι στον ΟΦΝΙ, στο πλαίσιο του Game 3 της τελική φάσης των πλέι-οφ της Α1 Χάντμπολ γυναικών.