Sports

Ο μεγαλύτερος αγώνας στην ιστορία του US Open κράτησε 5,5 ώρες! (vid)

Ο Νταν Έβανς θα θυμάται για πάντα την αναμέτρηση με τον Κάρεν Κατσάνοφ στον πρώτο γύρο του US Open. Ο 34χρονος Άγγλος τενίστας ποτέ άλλοτε στην καριέρα του δεν είχε παίξει 5½ ώρες τένις μέσα σε μια μέρα.

Στο Court 6 κάτω από αφόρητη ζέστη και ξεπερνώντας με κάποιο τρόπο τον πόνο που ένιωθε σε όλο του το σώμα ο Εβανς έφτασε στη νίκη με 6-7, 7-6, 7-6, 4-6, 6-4 σ’ ένα ματς που ολοκληρώθηκε μετά το 5 ώρες, 35 λεπτά.

Ήταν ο μεγαλύτερος αγώνας που παίχτηκε ποτέ στο US Open , ξεπερνώντας τη μάχη των 5 ωρών και 26 λεπτών του Στέφαν Εντμπεργκ και του Μάικλ Τσανγκ στους ημιτελικούς του 1992.

Ο Έβανς, ο οποίος κέρδισε τον μεγαλύτερο τίτλο της καριέρας του μόλις πριν από ένα χρόνο στην Ουάσιγκτον, βρίσκεται στο Νο. 184 της κατάταξης. Παλεύει με τραυματισμούς. Μπήκε στο US Open με ρεκόρ 4-17.

Μια νίκη δεν το αντιστρέφει εντελώς αυτό, αλλά η επιστροφή από το 4-0 στο πέμπτο σετ είναι ένα τεράστιο αποτέλεσμα για έναν παίκτη που το χρειαζόταν πραγματικά.