Sports

Ιστορική πρόκριση με δραματικό τρόπο στους «8» της Ευρώπης για τα κορίτσια του ΠΑΟΚ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ πήρε μια δραματική, αλλά παράλληλα ιστορική, πρόκριση στους «8» του CEV Women’s Challenge Cup.

Οι «ασπρόμαυρες» είδαν τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ να παίρνει τρία σετ, να κάνει το 0-3 σετ και να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα, ωστόσο αντέδρασαν και κατάφεραν να κατακτήσουν εύκολα το «χρυσό» σετ και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο Δικέφαλος περιμένει τον αντίπαλό του που θα προκύψει από το ζευγάρι μεταξύ της Βισμπάντεν και της Γαλατασαράι, με τις Γερμανίδες να επικρατούν στο πρώτο ματς στην Τουρκία με 2-3 σετ.

MEGAPRESS

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος ο οποίος ξεκίνησε καλύτερα, 8-5, ωστόσο με σερί 0-6, η Ντιναμό έκανε την ανατροπή, 8-11. Στη συνέχεια του σετ, οι φιλοξενούμενες πήραν ψυχολογία, διατηρώντας την διαφορά υπέρ τους, 13-17. Ο Δικέφαλος βρέθηκε σε δύσκολο σημείο στην τελική ευθεία, 15-22, προσπάθησε να αντιδράσει, 19-24, ωστόσο δεν τα κατάφερε με το 19-25 να διαμορφώνει το 0-1 στα σετ.

Παρόμοια ήταν η εικόνα του δευτέρου σετ, με αυτή του πρώτου, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινάει καλύτερα, έχοντας το προβάδισμα, 8-4. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση και έκαναν την ανατροπή, 11-12. Από κείνο το σημείο και έπειτα, η Ντιναμό διατηρούσε το προβάδισμα της, 14-17. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, ανέβασε την απόδοσή του και έφερε το σετ στα ίσια, 19-19. Στην τελική ευθεία, οι φιλοξενούμενες βρήκαν προβάδισμα, 20-24, το οποίο τις έδωσε τέσσερα σετ-μπολ. Ο Δικέφαλος «έσβησε» τα δύο, 22-24, ωστόσο δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο, με το 22-25 να διαμορφώνει το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ παρουσίασε καλή εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειας του, θέλοντας να μειώσει στα σετ και να διεκδικήσει την πρόκριση από την «κανονική διάρκεια». Οι «ασπρόμαυρες» δημιούργησαν διαφορά υπέρ τους στην αρχή, 12-9, την οποία στη συνέχεια ισοφάρισαν οι «Κροάτισσες», 15-15. Στην τελική ευθεία ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοσή του, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα, 22-18. Κάπου εκεί ήρθε ένα ολικό «μπλακ-άουτ», το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενες και με σερί 0-6, πήραν εκείνες ξεκάθαρο προβάδισμα, 22-24. Κάνοντας τα εύκολα, δύσκολα, οι παίκτριες του Δικεφάλου δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, με το 22-25, να κάνει το 0-3 στα σετ, στέλνοντας την πρόκριση σε «χρυσό» σετ.

Στο «χρυσό» σετ, ο ΠΑΟΚ έβγαλε το καλό του πρόσωπο, έπαιξε κυριαρχικά, και εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική αρχή του, 8-0, έβαλε δύσκολα στο έργο των «Κροατών». Οι παίκτριες του Δικεφάλου δεν άφησαν κανέναν περιθώριο αντίδρασης στις φιλοξενούμενες και με 15-6 κατέκτησαν το «χρυσό» σετ, παίρνοντας την πρόκριση στους «8» του CEV Women’s Challenge Cup.

MEGAPRESS

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 12-16, 14-21, 19-25
2ο σετ: 8-4, 13-16, 19-21, 22-25
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-17, 22-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Ντινάμο Ζάγκρεμπ προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 22-25, 22-25, χρυσό σετ: 15-6) σε 93′

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς 3 (0/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πολυνοπούλου 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 8 (8/25 επ.), Τερζόγλου 5 (1/2 επ., 4 μπλοκ), Μιλάνοβα 7 (7/20 επ., 26% υπ. – 21% άριστες), Κλέπκου (0/7 επ., 29% υπ. – 14% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 47% υπ. – 42% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Γουίλιαμς 14 (13/26 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 14% άριστες), Τσιόγκα 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ).

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Ιγκόρ Σίμουντσιτς): Νίντσεβιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ντέακ 7 (3/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μλίναρ 10 (9/24 επ., 1 άσσος, 46% υπ.-23% άριστες), Τρίτσολ 10 (4/13 επ., 6 μπλοκ), Βρίμπανιτς 17 (16/38 επ., 1 άσσος, 45% υπ.-39% άριστες), Μπάμπιτς 12 (11/35 επ., 1 μπλοκ) / Στόσιτς (λ, 50% υπ. – 31% άριστες), Κρουχόνια.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, εντός έδρας, κόντρα στον Άρη, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.