Sports

Final-4 Κυπέλλου Βόλεϊ: ΠΑΟΚάρα για «κούπα»! (videos)

Ο κάτοχος του τροπαίου, ΠΑΟΚ, επικράτησε με 3-1 του κακού Παναθηναϊκού, προκρίθηκε και φέτος στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο του στον το Σάββατο (1/4-21:30) απέναντι στον Ολυμπιακό.

Με όπλο την άμυνα και το σέρβις του, αλλά και τον Bαν Ντεν Ντρις να «σκοτώνει» τον αντίπαλο όντας σε καταπληκτική βραδιά, ο ΠΑΟΚ μπορεί να έχασε το πρώτο σετ (27-25), αν και προηγήθηκε με 24-22, αλλά πήρε εύκολα τα δύο επόμενα σετ (25-17, 25-20) και έκλεισε το ματς στο τέταρτο σετ το οποίο και κατέκτησε με 25-22.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Σκρέντου, Ουόλς, Βουλκίδης, Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτης και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Γεμάτο και άκρως ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη την διάρκειά του, αφού η μία δεν άφηνε την άλλη να ξεφύγει. ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός διαδέχονταν ο ένας τον άλλον στο σκοράρισμα, πηγαίνοντας χέρι-χέρι μέχρι το 17-17. Σ’ εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ πίεσε την υποδοχή των «πρασίνων», και με σερί πόντων από τον Βαν Ντεν Ντρις και μπλοκ του Σκρεντάου πήρε προβάδισμα, 20-17. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έφερε το σετ στα ίσια, 20-20, μ’ εκείνο να πηγαίνει σε… παράταση, 24-24. Ο Δικέφαλος πήρε τρίτο σετ μπλοκ με Γιόρνα, 25-24, ωστόσο με 0-3 σερί του Παναθηναϊκού, το σετ κατέληξε στους «πράσινους» με 25-27, 0-1.

Κυρίαρχος μπήκε στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Βαν Ντεν Ντρις, αλλά και το μπλοκ του. Το 9-8 έγινε γρήγορα 14-8, χάρη στα σερβίς του Γιόρνα τα οποία πίεσαν την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Με σταθερά καλή εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ δεν άφηνε το προβάδισμα που… έχτισε, κρατώντας τους «πράσινους» συνεχώς σε απόσταση ασφαλείας, 20-12. Με τον Βαν Ντεν Ντρις να είναι ασταμάτητος στην επίθεση, αλλά και στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ έκανε το 25-17 και ισοφάρισε σε 1-1.

Με ανεβασμένη ψυχολογία από την κατάκτηση του δευτέρου σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και στο τρίτο, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 6-1. Με ποικιλία στα πρόσωπα όσον αφορά τις επιθετικές επιλογές, αλλά παράλληλα και με ασταμάτητο Βαν Ντεν Ντρις, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το προβάδισμα που «έχτισε» στην αρχή, 16-9. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους «πράσινους», οι παίκτες του Δικεφάλου συνέχισαν σε υψηλό τέμπο, έχοντας σε κομβικό σημείο σημαντικό προβάδισμα, 23-18. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 2-1 με 25-20.

Το ξεκίνημα στο τέταρτο σετ ήταν ισορροπημένο, με τον ΠΑΟΚ να παίζει για να τελειώσει το παιχνίδι, και τον Παναθηναϊκό για να παραμείνει σε αυτό. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 10-10, με τον Παναθηναϊκό σε εκείνο το σημείο να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα, 11-14. Ο Δικέφαλος έβγαλε δύσκολες άμυνες και τρομερό πάθος, φέρνοντας το σετ στα ίσια, 18-18. Με 3-0 σερί ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα, 21-18, το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους, κερδίζοντας το παιχνίδι με 3-1.

Ο ΠΑΟΚ είναι αήττητος στο Κύπελλο από το 2017, έχει σερί 15-0 στη διοργάνωση και αύριο θα διεκδικήσει το πέμπτο του τρόπαιο έχοντας κερδίσει το Κύπελλο Ελλάδας το 2015, το 2018, το 2019 και το 2022.