Sports

Επική ανατροπή από Τσιτσιπά και τώρα ο Ζβέρεφ στους «4» του Μόντε Κάρλο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε μπροστά σε ένα διαφαινόμενο “κάζο” απέναντι στον Ντιέγκο Σβάρτσμαν τον οποίο μετά από μια επική μάχη 2,5 ωρών κέρδισε με 2-1 σετ (6-2, 6-7, 6-4), παραμένοντας «ζωντανός» στην μάχη υπεράσπισης του τίτλου που είχε κατακτήσει πέρυσι στο Πριγκιπάτο.

Ο τελευταίος χρονικά προημιτελικός του Monte Carlo Masters στο ξεκίνημά του έμοιαζε να εξελίσσεται σε περίπατο για τον Στέφανο Τσιτσιπά, αρχικά πήρε το πρώτο σετ με 6-2 και προηγήθηκε 5-2 στο δεύτερο σετ, αλλά στο τέλος χρειάστηκε να επιστρέψει από το εις βάρος του 4-0 στο τρίτο σετ κα με μία επική ανατροπή να καταφέρει να πάρει έξι σερί game και να φτάσει στην τεράστια νίκη με 2-1 σετ επί του Αργεντινού.

Στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό του Σαββάτου (θα προηγηθεί αυτός ανάμεσα στον Νταβίντοβιτς Φοκίνα και στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με ώρα έναρξης όχι νωρίτερα από τις 14:00) ο Στέφανος Τσιτσιπάς θ΄ αντιμετωπίσει το νο2 του ταμπλό και νο3 της παγκόσμιας κατάταξης, Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο οποίος νωρίτερα είχε «επιβιώσει» σε έναν ακόμη συγκλονιστικό αγώνα απέναντι στον Γιανίκ Σίνερ με 2-1 σετ.

Ο 23χρονος πρωταθλητής έφτασε μία ανάσα από έναν οδυνηρό -με βάση την εξέλιξη του ματς- αποκλεισμό από το 1000άρι τουρνουά της ATP, αλλά στο φινάλε έβγαλε τεράστια ψυχικά αποθέματα κι ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση.

Ο κόσμος του τένις τον αποθεώνει για την εντυπωσιακή άμυνα που έβγαλε στον προτελευταίο πόντο του τρίτου σετ. Μια απίστευτη άμυνα…

Έστω και με αυτό τον τρόπο κατάφερε να βελτιώσει το σερί νικών του ενώ έχει κατακτήσει το πρώτο σετ, σε 17 νίκες στα 18 παιχνίδια που έδωσε σε χωμάτινα Masters. Μετρά μόλις μία ήττα στον προημιτελικό της Ρώμης από τον Νόβακ Τζόκοβιτς, όπου ενώ είχε προηγηθεί είδε τον Σέρβο να “γυρίζει” το ματς και να επικρατεί με 2-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το σερί αυτό ξεκίνησε πριν από 3 χρόνια και πάλι από το Μόντε Κάρλο (2019) απέναντι στον Κουκούσκιν και συνεχίζεται στο ίδιο τουρνουά του τρέχοντος έτους. Επί συνόλου 23 αγώνων (με το σημερινό), από το 2018 και μετά (συνυπολογίζοντας και τους προκριματικούς γύρους), ο Τσιτσιπάς μετρά 22 νίκες και μόλις μία ήττα από τη στιγμή που πήρε το πρώτο σετ.

Ο πρώτος ημιτελικός του Σαββάτου (16/04) ανάμεσα στον Νταβίντοβιτς Φοκίνα και στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ θυα ξεκινήσει όχι πριν τις 2 το μεσημέρι και μετά την ολοκλήρωσή του θ΄ ακολουθήσει το ντέρμπι του Τσιτσιπά με τον Ζβέρεφ.