Sports

Davis Cup: Με σταθερό Τσιτσιπά και εκπληκτικό Θάνο η Ελλάδα αγκαλιά με την άνοδο (vid)

Μπροστά σε περίπου 3.000 θεατές στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπαιξε όσο ακριβώς χρειαζόταν για να νικήσει με 2-0 τον Μάριους Κοπίλ για να έρθει λίγο αργότερα ο Αριστοτέλης Θάνος με ανατροπή απέναντι στον Νο1 της Ρουμανίας, Νίκολας Ιονέλ να επικρατήσει με 4-6, 6-3, 6-2 μετά από 2 ώρες και 25 λεπτά και την Ελλάδα στο 2-0 κόντρα στη Ρουμάνια, κάτι που σημαίνει ότι την Κυριακή η Εθνική χρειάζεται μια ακόμη για να βρεθεί στο World Group I.

Αρχικά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε 80 λεπτά για να χαρίσει την πρώτη νίκη στην Ελλάδα, επικρατώντας του Μάριους Κοπίλ με 6-3, 6-4, για να βάλει την Ελλάδα σε «θέση οδηγού» με την επικράτηση επί του 33χρονου Ρουμάνου τενίστα.

«Παιδιά ευχαριστώ, έχουμε άλλο ένα παιχνίδι, για εμάς σημαίνει πολλά η υποστήριξή σας. Είναι πολύ σημαντικός ο αγώνας μετά, με σωστές και μεγάλες αποφάσεις θα πρέπει να βγούμε νικητές στη σειρά. Ηταν καλός αγώνας, κράτησα το σερβίς σε δύσκολες καταστάσεις», είπε ο Νο10 του κόσμου στην on court συνέντευξη.

«Ο αντίπαλός μου έχει παίξει μεγάλα ματς στο Tour, είναι ένας τίμιος παίκτης με καλά όπλα στο παιχνίδι του. Είμαι ευχαριστημένος που κράτησα το σερβίς μου, απέφυγα τις δύσκολες καταστάσεις και με δύο breaks πήρα τη νίκη».

Στο δεύτερο ματς της πρώτης ημέρας του Davis Cup o Αριστοτέλης Θάνος με αδιανόητες επιστροφές και μεγάλη υπομονή στο παιχνίδι του έκανε την ανατροπή απέναντι στον Νο1 της Ρουμανίας, Νίκολας Ιονέλ επικρατώντας με 4-6, 6-3, 6-2 μετά από 2 ώρες και 25 λεπτά και την Ελλάδα στο 2-0 κόντρα στη Ρουμάνια, κάτι που σημαίνει ότι την Κυριακή η Εθνική χρειάζεται μια ακόμη για να βρεθεί στο World Group I.

Τα παιχνίδια της δεύτερης ημέρας του Davis Cup μεταξύ των δύο χωρών θα μεταδοθούν χωρίς περιγραφή από την Cosmote TV. Η ΠΟΕΣΥ ανακοίνωσε ότι από τις 06:00 το πρωί της Κυριακής, μέχρι και τις 06:00 της Δευτέρας, θα υπάρξει απεργιακή κινητοποίηση από όλους τους εργαζομένους στην Cosmote TV.