Sports

Australian Open: Εσβησε νωρίς το όνειρο της Μελβούρνης για τη Μαρία Σάκκαρη! (videos)

Η Μαρία Σάκκαρη, ηττήθηκε από τη Κινέζα Λιν Ζου και για άλλη μία σεζόν αποχαιρέτησε από νωρίς το Australian Open δίχως να καταφέρει να κάνει την υπέρβαση στο μεγάλο τουρνουά της Μελβούρνης.

H Κινέζα, Νο87 στον κόσμο, επικράτησε με 2-1 σετ (7-6, 1-6, 6-4 σε 2 ώρες και 33 λεπτά) σε μία βραδιά που η Σάκκαρη θα πρέπει να ξεχάσει άμεσα…

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ολοκλήρωσε το ματς με 6 άσους, 42 winners (3 και 29 αντίστοιχα η Κινέζα), αλλά και 52 αβίαστα λάθη, τα οποία και της στοίχησαν, με το Australian Open να μην τη πηγαίνει και τόσο. Στο τέλος του αγώνα η Ζου έβαλε τα κλάματα καθώς πήρε τη νίκη της καριέρας της (πρώτη φορά κερδίζει τοπ-10 παίκτρια), ενώ η Σάκκαρη έφυγε κατευθείαν  για τα αποδυτήρια, φανερά πικραμένη από την εμφάνισή της και τον αποκλεισμό της.

H ήττα αυτή έριξε τη Μαρία Σάκκαρη στο Νο7 της κατάταξης, ενώ μπορεί να πέσει και στο Νο8, αν κερδίσει τον τίτλο μία από τις Μπένσιτς, Οσταπένκο και Αλεξάντροβα,