Sports

Australian Open 2023: Εκτός ο λαβωμένος Ράφα Ναδάλ από τον απίθανο Μακντόναλντ (videos)

Ο 27χρονος Αμερικανός Μακένζι Μακντόναλντ (Νο.65) επικράτησε του θρυλικού Ράφα Ναδάλ (Νο.2) με 6-4, 6-4, 7-5 σε 2 ώρες και 32 λεπτά, σημειώνοντας τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του.

Ο υπερασπιστής του τίτλου γνώρισε σοκαριστική ήττα στα τρία σετ και για πρώτη φορά στην καριέρα του έμεινε εκτός από τον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης! Ο Ισπανός αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού στον γοφό λίγο πριν από το τέλος του δεύτερου σετ, με αποτέλεσμα να βρεθεί στα αποδυτήρια και να δεχθεί ιατρικές περιποιήσεις.

Ο Ναδάλ αποφάσισε να συνεχίσει το παιχνίδι, όμως ήταν φανερό ότι είχε τεράστια προβλήματα στην κίνησή του, ενώ ο Αμερικανός ήταν εκπληκτικός στα δύο πρώτα σετ, αποσυντονίστηκε βλέποντας τον Ισπανό να μένει στο κορτ, με αποτέλεσμα ο «στατικός» Ράφα να μένει «ζωντανός» στο τρίτο σετ, έχοντας και τη μεγάλη υποστήριξη της Rod Laver Arena.

Τελικά, μάλλον ένιωσε ξανά πόνους στο ενδέκατο γκέιμ και «παραδόθηκε» στον αντίπαλό του: έγινε το καθοριστικό μπρέικ και στη συνέχεια ο Μακντόναλντ σέρβιρε με επιτυχία για τη νίκη.

Το ερώτημα τώρα είναι αν ο Ράφα θα επιστρέψει ποτέ στην Αυστραλία, γιατί ο τρόπος με τον οποίο αποχώρησε από το γήπεδο φάνηκε σαν αποχαιρετισμός…

Ο Μακντόναλντ θα παίξει στη συνέχεια με τον νικητή του αγώνα Σβρτσίνα-Νισιόκα, ενώ ο Ράφα βγαίνει σίγουρα εκτός Top 5 της παγκόσμιας κατάταξης.  Είναι η πρώτη φορά μετά το 2001 και τον Γκούγκα Κουέρτεν που ο επικεφαλής του ταμπλό χάνει στον δεύτερο γύρο.

Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι λίγοι παίκτες θα ολοκλήρωναν αυτό το ματς, αν ήταν στη θέση του Ναδάλ, με τη σύζυγό του να λυγίζει και να δακρύζει στο τέλος του αγώνα.