Formula 1

GP Καναδάς: Χόρευε στη βροχή ο Φερστάπεν, απίστευτος ο Αλόνσο (vids)

O Μαξ Φερστάπεν της Red Bull Racing ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στις κατατακτήριες δοκιμές του GP Καναδά, κατακτώντας την pole position με πολύ μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο, που ήταν ο εκπληκτικός Φερνάντο Αλόνσο.

Ο Ισπανός πιλότος της Alpine θα ξεκινήσει από την πρώτη σειρά της εκκίνησης και υποσχέθηκε να τα δώσει όλα στην εκκίνηση σε μια απρόσμενη μάχη με τον παγκόσμιο πρωταθλητή.

Ο Κάρλος Σάινθ της Ferrari βρέθηκε στην 3η θέση ενώ 4ος θα ξεκινήσει ο Λούις Χάμιλτον με τη Mercedes.

Πριν από το ξεκίνημα του Q3, το μεγάλο ερώτημα ήταν αν και πότε θα ερχόταν η στιγμή που η πίστα θα ήταν αρκετά στεγνή για να χρησιμοποιηθούν τα σλικ ελαστικά. Ωστόσο, στο ξεκίνημα του 12λέπτου οι οδηγοί βγήκαν στην πίστα με τα ενδιάμεσα ελαστικά, καθώς δεν είχε στεγνώσει αρκετά.

Ο Μαξ Φερστάπεν έδειξε για άλλη μία φορά την ταχύτητά του, ανεβαίνοντας αμέσως στην πρώτη θέση. Οι χρόνοι όμως έπεφταν σε κάθε πέρασμα και οι διαφορές μειώνονταν, με τον Ολλανδό όμως να παραμένει στην κορυφή. Ο πρώτος που ρίσκαρε με σλικ ελαστικά ήταν ο Τζορτζ Ράσελ της Mercedes, που έβαλε ένα σετ μαλακής γόμας για τα τελευταία λεπτά του Q3. Η επιλογή αποδείχτηκε λανθασμένη, καθώς ο Βρετανός όχι μόνο δεν βελτίωσε το χρόνο του αλλά είχε και μια έξοδο στο γρασίδι στο ξεκίνημα της προσπάθειάς του.

Ο Φερστάπεν έδειχνε να είναι σε εξαιρετική φόρμα και αύξανε όλο και περισσότερο τη διαφορά του στην πρώτη θέση, για να κατακτήσει τελικά την pole position.

Την έκπληξη έκανε ο Φερνάντο Αλόνσο με την Alipne, που σημείωσε το 2ο χρόνο και θα ξεκινήσει τον αγώνα από την πρώτη σειρά. Ο Κάρλος Σάινθ έμεινε στην 3η θέση ενώ ο Λούις Χάμιλτον πήρε την 4η θέση. Πολύ καλή εμφάνιση για το δίδυμο της Haas, με τον Κέβιν Μάγκνουσεν στην 5η θέση και τον Μικ Σουμάχερ στην 6η. Ακολούθησαν οι Οκόν, Ράσελ, Ρικάρντο και Ζου.

Για τον γιο του μεγάλου Μίκαελ Σουμάχερ η 6η θέση είναι η καλύτερη που έχει κατακτήσει στη μικρή διαδρομή του έως τώρα στη Formula 1.