Formula 1

«Αέρας» ο Φερστάπεν στην Ίμολα (vids)

Τη δεύτερη εφετινή νίκη του, μετά από αυτή στη Σαουδική Αραβία, και συνολικά 22η στην καριέρα του στη Formula 1 πανηγύρισε σήμερα (24/4) ο Μαξ Φερστάπεν.

Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής επικράτησε στο γκραν πρι της Εμίλια Ρομάνια που διεξήχθη στην πίστα της Ίμολα, ενώ η Red Bull πανηγύρισε το «1-2», καθώς δεύτερος τερμάτισε ο Σέρχιο Πέρες με το άλλο μονοθέσιο της αυστριακής ομάδας.

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Λάντο Νόρις με McLaren, αφού ο -πρωτοπόρος της κατάταξης των οδηγών- Σαρλ Λεκλέρκ με Ferrari, ο οποίος ήταν στην τρίτη θέση και πίεζε στο «κυνήγι» του Πέρες, έχασε στον 54ο γύρο τον έλεγχο του μονοθεσίου του και χτύπησε στις μπαριέρες, με αποτέλεσμα να μπει στα πιτ για αλλαγή εμπρός πτέρυγας και να «πέσει» στην ένατη θέση, πριν «αναρριχηθεί» στην έκτη.

Ο Φερστάπεν κράτησε την πρώτη θέση στην εκκίνηση του αγώνα που έγινε με ενδιάμεσα ελαστικά, αλλά ο Λεκλέρκ δεν ξεκίνησε καλά, με αποτέλεσμα να πέσει τέταρτος πίσω και από τους Πέρες και Νόρις, την ώρα που Σάινθ και Ρικιάρντο είχαν επαφή, με αποτέλεσμα ο Ισπανός οδηγός της Ferrari να εγκαταλείψει.

Ο Λεκλέρκ προσπάθησε να ανακτήσει τη δεύτερη θέση και πέρασε τον Νόρις, ωστόσο, στην προσπάθειά του να πιέσει για να φτάσει τον Πέρες, «καβάλησε» ένα κερμπ και έχασε τον έλεγχο της Ferrari του, με αποτέλεσμα το μονοθέσιο να χτυπήσει στις μπαριέρες και να προκληθεί ζημιά στην εμπρός πτέρυγα, εξέλιξη που κατέστρεψε τον αγώνα του Μονεγάσκου.

Έτσι, οι οδηγοί της Red Bull έφτασαν εύκολα στο «1-2» και μείωσαν την απόσταση που τους χωρίζει από τους «κόκκινους» στις βαθμολογίες οδηγών και κατασκευαστών, ενώ ο Νόρις χάρισε στη McLaren το πρώτο βάθρο της για φέτος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον 40ό γύρο ο Φερστάπεν «έριξε» γύρο στον Λιούις Χάμιλτον, με τον επτάκις παγκόσμιο πρωταθλητή να καταλαμβάνει την 13η θέση, ενώ ο Ολλανδός πήρε και τον επιπλέον βαθμό για τον ταχύτερο γύρο. Άξιο αναφοράς και το γεγονός ότι η Aston Martin πήρε τους πρώτους βαθμούς της για φέτος, καθώς βαθμολογήθηκαν και τα δύο μονοθέσιά της.

Επόμενος αγώνας της Formula 1 είναι το «παρθενικό» γκραν πρι του Μαϊάμι, το οποίο θα διεξαχθεί στις 8 Μαΐου.