Football

Women’s Football League: Με το… δεξί οι«Ισόβιες Πρωταθλήτριες» του ΠΑΟΚ

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στη Women’s Football League οι πρωταθλήτριες του ΠΑΟΚ, επικρατώντας εκτός έδρας της Ολυμπιάδας Υμηττού με 0-3, προσθέτοντας τους πρώτους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Σε μία πρώτη αγωνιστική με τρεις αναβολές λόγω προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι τοπικές κοινωνίες στην Θεσσαλία, οι γυναικείες ομάδες του ΠΑΟΚ, του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ ξεκίνησαν με νίκες τη σεζόν.

Στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με την Ολυμπιάδα Υμηττού, ο ΠΑΟΚ Morris είχε δοκάρι με την Ακίντα, η οποία δύο λεπτά αργότερα άνοιξε λογαριασμό στο νέο πρωτάθλημα, ανοίγοντας το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή για το 0-1.

Στο 23ο λεπτό ο ΠΑΟΚ Morris κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση του οποίου ανέβαλε η Χέλμβαλ. Η Σουηδή επιθετικός αστόχησε, με το 0-1 να παραμένει. Μετά τις δύο προειδοποιητικές ευκαιρίες της Χαλατσογιάννη, η Ελληνίδα μέσος του ΠΑΟΚ Morris σκόραρε με κεφαλιά, γράφοντας στο 46′ το 0-2, το οποίο ήταν και τελικό σκορ για το πρώτο μέρος.

Στο 86ο λεπτό η Στράντζαλη με σουτ από τα 27 μέτρα το οποίο κατέληξε στο «Γ» της εστίας, έκανε το 0-3, το οποίο ήταν και τελικό για την αναμέτρηση.

ΠΑΟΚ Morris (Θεοδωρίδης): Νίχαους, Δοϊρανλή, Γκούνη, Αχμέντοβα, Γιαννακά (46′ Κοσκερίδου), Χαλατσογιάννη (78′ Τζούρτζεβιτς), Γιοβάνη (73′ Μπασούρη), Στράντζαλη, Κατσάνου (73′ Αργυρίου), Ακίντα (27′ Παπαδοπούλου), Χέλμβαλ.