Βόλος – ΠΑΟΚ 0-2: Και τώρα έχει μπροστά δύο τελικούς!

Ο ΠΑΟΚ πήρε στο Πανθεσσαλικό δίχως να δυσκολευτεί τη νίκη, κράτησε μετά από εννιά ματς το μηδέν στην εστία του και πάει για τον τελικό της 3ης θέσης κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο Βόλος έκλεισε τη σειρά των playoffs δίχως να σκοράρει ούτε μια φορά στο γήπεδο του.

Ο «Δικέφαλος» μπήκε στο χορτάρι του Πανθεσσαλικού με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Πίεση από το πρώτο λεπτό, κατοχή της μπάλας σε αστρονομικά ποσοστά και πολλές χαμένες ευκαιρίες πριν από το γκολ του Άντρια Ζίβκοβιτς, που έβαλε τους «ασπρόμαυρους» μπροστά στο σκορ (0-1).

Με τον Σβαμπ κυρίαρχο στη μεσαία γραμμή να δίνει τον τόνο, την τριπλέτα Κωνσταντέλια, Μπίσεσβαρ, Ζίβκοβιτς σε εξαιρετική κατάσταση, οι παίκτες του Λουτσέσκου έφτιαξαν πολλές καλές στιγμές, αλλά βρήκαν μόλις μία φορά το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Η μία από τις 9 τελικές του ΠΑΟΚ στα πρώτο 45λεπτο έφερε το γκολ από τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος με υπέροχη κίνηση και πλασέ νίκησε τον Αυγερινό στο 28ο λεπτό, συνεχίζοντας την παράδοση που τον θέλει να σκοράρει εναντίον του Βόλου. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός έφτασε τα τέσσερα γκολ έχοντας σημειώσει δύο στο 4-4 του 2021-22, ενώ βρήκε γκολ και στο 3-0 της φετινής σεζόν στην Τούμπα.

Ο »Δικέφαλος» άγγιξε το 0-2 στο 36ο λεπτό, με την κεφαλιά του Μπράντον στο δοκάρι και πήρε το αριθμητικό προβάδισμα μετά την αποβολή του Πιρές για το σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ζίβκοβιτς.

Οι «ασπρόμαυροι» έκλεισαν το πρώτο μέρος με 64% ποσοστό στην κατοχή της μπάλας και τον Κοτάρσκι θεατή της αναμέτρησης. Χρειάστηκαν έντεκα λεπτά στο β’ μέρος για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και το έκαναν χάρη στην εξαιρετική ενέργεια του Σβαμπ και στην συστημένη σέντρα του Αυστριακού για το κεφάλι του Μπράντον που ήταν εκεί που έπρεπε να είναι για να την στείλει στα δίχτυα και να κάνει στο 57ο λεπτό το 0-2.

Ο Φιλίπε Σοάρες στο 84ο λεπτό με βολίδα έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στο δοκάρι της εστίας του Βόλου

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Αυγερινός, Σι, Πίρινεν, Ασλανίδης, Οικονομόπουλος (63’ Τριανταφύλλου), Μεταξάς, Κάτσε (87’ Λούνα), Τάχατος, Καρτάλης (75’ Άλχο), Πιρές, Μεσκίδα (75’ Τσοκάνης)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Σβαμπ (70’ Φιλίπε Σοάρες), Ντάντας, Ζίβκοβιτς (70’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (79’ Τζίμας), Κωνσταντέλιας, Μπράντον (82’ Ρικάρντο)