Βόλος – ΠΑΟΚ 0-2: Ενας «Ντέλιας» να… τον πιεις στο ποτήρι!

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και τον Γιάννη Κωνσταντέλια σε καταπληκτική βραδιά ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Πανσερραϊκό του Πάμπλο Γκαρσία.

Ό,τι καλό έφτιαξε ο ΠΑΟΚ στα πρώτα 45 λεπτά προήλθε από τα μαγικά πόδια του Γιάννη Κωνσταντέλια. Αρχικά, ο 20χρονος ταλαντούχος μεσοεπιθετικός θέλησε να δημιουργήσει, ωστόσο Μπράντον Τόμας και Ράφα Σοάρες αστόχησαν στην τελική προσπάθειά τους. Η συνέχεια, όμως, ήταν εντελώς διαφορετική.

Στο 17ο λεπτό ο Ντέλιας πήρε την μπάλα κάτω από τη μεσαία γραμμή, την κουβάλησε δίχως να βρει κάποιον αντίπαλο στο διάβα του και μ’ ένα καταπληκτικό σουτ την έστειλε «συστημένη» στη γωνία της εστίας του Κόβατς γράφοντας το 0-1 και βάζοντας τον «Δικέφαλο» μπροστά στο σκορ.

Οι «ασπρόμαυροι» χωρίς να πιάσουν τρομερή απόδοση φρόντισαν και δεν απειλήθηκαν ούτε μια φορά στο πρώτο ημίχρονο από τους παίκτες του Βόλου, είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και το συνολικό 2-0 τους έδινε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο 52ο λεπτό Μαλούτας και Βεργέτης (VAR) έκριναν πως δεν υπάρχει πέναλτι στο γύρισμα της μπάλας από τον Ράφα Σοάρες και το χέρι του Καλογερόπουλου να σταματάει την πορεία της.

Ο Βόλος απείλησε δις, αλλά Ζίβκο Ζίβκοβιτς δήλωσε «παρών», κυρίως, στο 67ο λεπτό σταματώντας με τα πόδια το σουτ του Αργεντινού Κόμπα, κρατώντας το μηδέν για την «ασπρόμαυρη» εστία.

Στο 73ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έφτασε στο δεύτερο γκολ και «κλείδωσε» τη νίκη. Όλα ξεκίνησαν από την συνεργασία Ζίβκοβιτς – Σάστρε και τον Καλογερόπουλο να σταματάει το πλασέ του Κωνσταντέλια, αλλά στην επαναφορά ο Σβαμπ με σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Βόλου.

Οι συνθέσεις:

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόβατς,  Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Σιέλης (63’ Ράσιτς), Κίτσος, Γκλάβτσιτς (71’ Λούνα), Τρουιγέ (81’ Μπαριέντος), Ντέλετιτς (63’ Κόμπα), Καραγιάννης, Μπερτόλιο, Γκαρσία (46’ Μωραΐτης)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Τσιγγάρας (71’ Μεϊτέ), Ντεσπόντοφ (71’ Α. Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας (81’ Μουργκ), Μάρκος Αντόνιο (71’ Τάισον), Μπράντον (78’ Τζίμας).