Το πανόραμα της Super League: «Χέρι-χέρι» ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός πριν από το ντέρμπι της Τούμπας!

Εύκολο απόγευμα είχε ο ΠΑΟΚ στο Βόλο και νίκη-παραμονή στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Όπως συνήθως συμβαίνει την φετινή σεζόν το «τρίποντο» της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου συνοδεύτηκε και με ευρύ σκορ και με όμορφα γκολ.

Ο Παναθηναϊκός ίδρωσε, τα βρήκε δύσκολα απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, αλλά τελικά με τα γκολ του Αϊτόρ και του Γέντβαϊ (από ασίστ του Αϊτόρ) πήρε τη νίκη (2-0) και το τρίποντο που τον διατηρεί στην πρώτη θέση μαζί με τον ΠΑΟΚ. Μόλις μια βδομάδα πριν το μεταξύ τους «ξεκαθάρισμα» στην Τούμπα, όπου το τριφύλλι θα πάει με νέα προβλήματα, αφού από τον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου αποχώρησαν τραυματίες ο Σπόραρ και ο Βέρμπιτς.

Ξεκούραστο πέρασμα για την ΑΕΚ από το Περιστέρι, καθώς με τον Πόνσε να σκοράρει τρεις φορές) επικράτησε 5-0, έχοντας μάλιστα… καθαρίσει την υπόθεση τρίποντο από νωρίς. Μόλις στο 2′ ο Πόνσε άνοιξε το σκορ, ενώ στο 15′ ο ίδιος παίκτης πέτυχε και δεύτερο τέρμα και ουσιαστικά η «σεμνή τελετή» έλαβε τέλος, καθώς όλα τα υπόλοιπα ήταν τυπική συνέχεια.

Μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από τον Παναθηναϊκό και το βαρύ κλίμα, ζητούμενο για τον Ολυμπιακό ήταν μια άμεση αντίδραση στο ματς του «Κλεάνθης Βικελίδης». Τελικά φάνηκε πως το κίνητρο ήταν μεγαλύτερο για τους Πειραιώτες που βρήκαν δυο γκολ στο πρώτο 20λεπτο (Ναβάρο, πέναλτι Ροντινέι) πήραν το τρίποντο, νίκησαν με 2-1 και βρέθηκαν στο +5 από τον Άρη, αλλά παραμένουν στην 4η θέση και το -6 από την κορυφή. Ο Αρης κινήθηκε σε ρηχά νερά κι απλά μείωσε με το αυτογκόλ του Κίνι στο 90′, χωρίς να απειλήσει περισσότερο στα λεπτά των καθυστερήσεων.