Το δοκάρι στο 91’ και ο ΠΑΣ φρέναραν τον ΠΑΟΚ στη λίμνη

Πριν από το παιχνίδι ο Ραζβάν Λουτσέσκου είπε ότι «ο τίτλος είναι υπόθεση των άλλων τριών ομάδων», μετά και τη «λευκή ισοπαλία» (0-0) στους «Ζωσιμάδες» για την 24η αγωνιστική της Stoiximan Super League ο ΠΑΟΚ έμεινε μακριά από την κορυφή.

Ο «Δικέφαλος» βρήκε απέναντί του ένα υψηλό αμυντικό τείχος και δεν μπόρεσε να το ξεπεράσει, με τον ΠΑΣ να αντέχει στην μεγάλη πίεση του Δικεφάλου, ειδικά από το 80′ και μετά, και να αποσπά την ισοπαλία (0-0)

Το ζητούμενο για τον ΠΑΟΚ είναι ότι οι απώλειες βαθμών με τις μικρομεσαίες ομάδες συνεχίστηκαν, απώλειες βαθμών που τον κρατούν πολύ πιο χαμηλά από εκεί που θα μπορούσε να βρίσκεται στη βαθμολογία του πρωταθλήματος. Οι «ασπρόμαυροι» ήξεραν ότι το ματς στους «Ζωσιμάδες» δε θα είναι μια εύκολη υπόθεση, κάτι που επιβεβαιώθηκε, με τον ΠΑΣ να παίρνει την έκτη ισοπαλία στη σειρά καταφέρνοντας μετά την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό να μην ηττηθεί ούτε από τον ΠΑΟΚ. Παράσημο.

Οι φιλοξενούμενοι πέταξαν ένα ολόκληρο 45λεπτο, το πρώτο, παίζοντας με μεγάλες αποστάσεις ανάμεσα στις γραμμές και δίχως να φανούν ιδιαίτερα πιεστικοί για την άμυνα του ΠΑΣ. Τι κι αν είχαν την κατοχή της μπάλας (67%-33%) υπέρ τους, μάταια, ο Ραζβάν Λουτσέσκου με χαρακτηριστικές κινήσεις από τον πάγκο ζητούσε να ανέβουν ψηλά στο τερέν οι παίκτες του. Ο Αουγκούστο, ναι μεν ήταν παντουχού παρών στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ωστόσο δεν μπορούσε μαζί με τον ακίνδυνο Φιλίπε Σοάρες να δώσουν ένα πιο γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι του «Δικεφάλου». Ο Τάισον είχε σχετικά καλή παρουσία, όμως δεν ήταν αρκετή με τον Νάρεϊ να είναι εκτός αγώνα και τον Τόμας να παλεύει με τους αμυντικούς του ΠΑΣ.

Η πρώτη παρέμβαση του Λουτσέσκου ήρθε σχετικά νωρίς με την είσοδο του Στέφαν Σβαμπ, αντί του Φιλίπε Σοάρες, η παρουσία του Αυστριακού απελευθέρωσε τον  Αουγκούστο και ο ΠΑΟΚ έκλεισε τον ΠΑΣ στα καρέ του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα διάστημα μεγάλης πίεσης που έφερε τις ευκαιρίες με τον Τάισον και τον Τόμας, όχι όμως και το γκολ που έψαχναν απεγνωσμένα.

Το γκολ δεν ήρθε ούτε στην πρώτη επαφή με την μπάλα του 17χρονου Στέφανου Τζίμα που θα έκανε ονειρεμένο ντεμπούτο, αλλά είδε τον Τσιντώτα να του λέει «όχι» στη μεγαλύτερη στιγμή του «Δικεφάλου» στο β’ μέρος.

Ο «κίπερ» του ΠΑΣ αρνήθηκε το γκολ και στο σουτ του Αουγκούστο, με τον Μπίσεσβαρ να βλέπει την μπάλα από το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι της εστίας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος (33’ Λιάσος), Ριένστρα, Τζίνο, Μορέιρα, Λώλης (58’ Ροσέρο, 80’ Φοφανά), Μπάλαν.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Z. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Φιλίπε Σοάρες (46’ Σβαμπ), Νάρεϊ (68’ Α. Ζίβκοβιτς), Τάισον (85’ Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας, Τόμας (85’ Τζίμας).